Ból w odcinku lędźwiowym i kolan.

6 odpowiedzi
Odczuwam ból w odcinku lędźwiowym oraz delikatny ból lewej nogi (raczej tylnej części pięty) oraz ból prawego kolana. Jak długo przykucam to ciężko jest wstać. Zrobiłem prześwietlenie RTG: Pogłębienie lordozy lędźwiowej z bardziej poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Niespojenie łuku tylnego kręgu L5. Drobny przodozmyk na wys. L5-S1. Zwężenie przestrzeni międzykręgowej na wys. L5-S1 oraz nieznaczne asymetryczne od tyłu na wys L3-L4-L5 z obecnością wtórnych zmian zwyrodnieniowa krawędziach ww. trzonów w postaci osteolitów i sterkoryzacji płytek granicznycho cechach przewlekłej dyskopatii. Czy to można wyleczyć poprzez ćwiczenia i zmniejszyć dokuczliwość?
Decydowanie tak; badania obrazowe są bardzo szczegółową diagnostyki. Do tego należy dołączyć badanie funkcjonalne i wywiad aby okresić problemy z którymi pacjent sie zmaga oraz okresić plan rehabilitacji. Proszę poszukać dobrego fizjoterapeuty/ terapeuty manualnego który osobiście przeprowadzi diagnostykę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie. Jak każdą dolegliwość i dysfunkcje da się wyleczyć. Niestety ćwiczeniami nie leczy się bólu i nie rozwiązuje się problemu. Ćwiczenia służą do utrzymania uzyskanego efektu leczenia, tak aby dany problem ponownie się nie pojawił lub jako uzupełnienie procesu leczenia.
Opisywane dolegliwości z pewnością dotyczą zagadnienia nieprawidłowej biomechaniki narządu ruchu którego efektem jest ból, sztywność itd , a także często jeszcze innych kwestii zdrowotnych.
Badanie obrazowe takie jak RTG pokazuje nam w jakiej ,,kondycji" są struktury twarde (szkieletowe), zawsze takie badanie należy porównać z badaniem klinicznym pacjenta tak aby uzyskać pełny obraz.
pozdrawiam serdecznie
Witam, zmian strukturalnych, które zaszły w Pana kręgosłupie lędźwiowym nie da się cofnąć. Natomiast można a nawet trzeba działać objawowo. Narzędzia jakimi dysponujemy to mobilizacje stawowe w danym odcinku kręgosłupa ( mają zadanie przywrócić możliwe prawidłową ruchomość poszczególnych stawów i segmentów kręgosłupa), rozluźnienie mięśniowo - powięziowe, rozciąganie ( w przypadku Pana problemów ważną sprawą są mięśnie. Jeśli poszczególne partie mięśniowe są przykurczone mogą pogłębiać Pana dolegliwości z racji lokalizacji swoich przyczepów oraz swoich funkcji) oraz ćwiczenia stabilizujące. Natomiast każda wizyta rozpoczyna się od badania klinicznego i na podstawie jego (uwzględniając Pana badanie obrazowe) planujemy i wykonujemy terapie. Zapraszam do gabinetu na konsultacje.

Pozdrawiam
Mateusz Oniśk
Zawsze staram się leczyć pacjenta a nie opis badań:), ale pewnie da się wyleczyć ćwiczeniami. Proszę udać się do kogoś żeby to przebadał a potem podjął decyzję co z tym robić.
Nie jestem pewien co do skutecznosci cwiczen , ale odpowiednio zaaplikowana terapia na 100% pomoze, zapraszam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, na pewno ćwiczenia będą tutaj zalecane. Taki opis wskazuje na już wieloletnią przebudowę (może z przeciążeń?) kręgosłupa w odcinku lędźwiowym; żeby już zaistniałe zmiany nie dawały nowych objawów na pewno trzeba kręgosłup zabezpieczyć silnym gorsetem mięśniowym. Czy problemy przy wstawaniu z kucania są również z tym powiązane? To akurat trzeba by jeszcze przetestować (może to być związane z samymi stawami kończyn dolnych). Pozdrawiam!

Eksperci

Janusz Bronarski

Janusz Bronarski

Ortopeda

Warszawa

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Fizjoterapeuta

Konstancin-Jeziorna

Agnieszka Lubińska

Agnieszka Lubińska

Fizjoterapeuta

Szczecin

Piotr Olejniczak

Piotr Olejniczak

Fizjoterapeuta

Łódź

Patryk Ferenc

Patryk Ferenc

Fizjoterapeuta

Gdynia

Prakseda Dombrowska

Prakseda Dombrowska

Fizjoterapeuta

Banino

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 67 pytań dotyczących usługi: lordoza
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.