Ból w odcinku lędźwiowym i kolan.
6
odpowiedzi
Odczuwam ból w odcinku lędźwiowym oraz delikatny ból lewej nogi (raczej tylnej części pięty) oraz ból prawego kolana. Jak długo przykucam to ciężko jest wstać. Zrobiłem prześwietlenie RTG: Pogłębienie lordozy lędźwiowej z bardziej poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Niespojenie łuku tylnego kręgu L5. Drobny przodozmyk na wys. L5-S1. Zwężenie przestrzeni międzykręgowej na wys. L5-S1 oraz nieznaczne asymetryczne od tyłu na wys L3-L4-L5 z obecnością wtórnych zmian zwyrodnieniowa krawędziach ww. trzonów w postaci osteolitów i sterkoryzacji płytek granicznycho cechach przewlekłej dyskopatii. Czy to można wyleczyć poprzez ćwiczenia i zmniejszyć dokuczliwość?
Decydowanie tak; badania obrazowe są bardzo szczegółową diagnostyki. Do tego należy dołączyć badanie funkcjonalne i wywiad aby okresić problemy z którymi pacjent sie zmaga oraz okresić plan rehabilitacji. Proszę poszukać dobrego fizjoterapeuty/ terapeuty manualnego który osobiście przeprowadzi diagnostykę.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie. Jak każdą dolegliwość i dysfunkcje da się wyleczyć. Niestety ćwiczeniami nie leczy się bólu i nie rozwiązuje się problemu. Ćwiczenia służą do utrzymania uzyskanego efektu leczenia, tak aby dany problem ponownie się nie pojawił lub jako uzupełnienie procesu leczenia.
Opisywane dolegliwości z pewnością dotyczą zagadnienia nieprawidłowej biomechaniki narządu ruchu którego efektem jest ból, sztywność itd , a także często jeszcze innych kwestii zdrowotnych.
Badanie obrazowe takie jak RTG pokazuje nam w jakiej ,,kondycji" są struktury twarde (szkieletowe), zawsze takie badanie należy porównać z badaniem klinicznym pacjenta tak aby uzyskać pełny obraz.
pozdrawiam serdecznie
Opisywane dolegliwości z pewnością dotyczą zagadnienia nieprawidłowej biomechaniki narządu ruchu którego efektem jest ból, sztywność itd , a także często jeszcze innych kwestii zdrowotnych.
Badanie obrazowe takie jak RTG pokazuje nam w jakiej ,,kondycji" są struktury twarde (szkieletowe), zawsze takie badanie należy porównać z badaniem klinicznym pacjenta tak aby uzyskać pełny obraz.
pozdrawiam serdecznie
Witam, zmian strukturalnych, które zaszły w Pana kręgosłupie lędźwiowym nie da się cofnąć. Natomiast można a nawet trzeba działać objawowo. Narzędzia jakimi dysponujemy to mobilizacje stawowe w danym odcinku kręgosłupa ( mają zadanie przywrócić możliwe prawidłową ruchomość poszczególnych stawów i segmentów kręgosłupa), rozluźnienie mięśniowo - powięziowe, rozciąganie ( w przypadku Pana problemów ważną sprawą są mięśnie. Jeśli poszczególne partie mięśniowe są przykurczone mogą pogłębiać Pana dolegliwości z racji lokalizacji swoich przyczepów oraz swoich funkcji) oraz ćwiczenia stabilizujące. Natomiast każda wizyta rozpoczyna się od badania klinicznego i na podstawie jego (uwzględniając Pana badanie obrazowe) planujemy i wykonujemy terapie. Zapraszam do gabinetu na konsultacje.
Pozdrawiam
Mateusz Oniśk
Pozdrawiam
Mateusz Oniśk
Zawsze staram się leczyć pacjenta a nie opis badań:), ale pewnie da się wyleczyć ćwiczeniami. Proszę udać się do kogoś żeby to przebadał a potem podjął decyzję co z tym robić.
Nie jestem pewien co do skutecznosci cwiczen , ale odpowiednio zaaplikowana terapia na 100% pomoze, zapraszam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, na pewno ćwiczenia będą tutaj zalecane. Taki opis wskazuje na już wieloletnią przebudowę (może z przeciążeń?) kręgosłupa w odcinku lędźwiowym; żeby już zaistniałe zmiany nie dawały nowych objawów na pewno trzeba kręgosłup zabezpieczyć silnym gorsetem mięśniowym. Czy problemy przy wstawaniu z kucania są również z tym powiązane? To akurat trzeba by jeszcze przetestować (może to być związane z samymi stawami kończyn dolnych). Pozdrawiam!
Eksperci
Podobne pytania
- Witam. Od kilku miesięcy mam strzelanie w odcinku szyjnym przy skręcaniu głową. Czuje straszny dyskomfort z tego powodu. Miałam prześwietlenie, ale lekarz nic nie widział. Jak się tego pozbyć?
- Witam( 36lat), zrobilam rtg, poniewaz mialam bol karku, reki, dretwienie ramienia, palcow, ostry bol w nocy na srodku kregoslupa, boli mocniej przy glebszym wdechu.Opis rtg wyszedl, ze jest zniesiona lordoza szyjna w zwiazku ze skurczem miesni przykregoslupowych oraz wczesne zmiany zwyrodnieniowe w kregoslupie…
- Proszę o wyjaśnienie jakie kroki powinienem podjąć przy takich wynikach? Czy jest to poważna wada kręgosłupa? Co wynika z opisu badania? Dyskretne prawoboczne wygięcie osi kr.L.Lordoza pochylona ku tyłowi. Pozioma k.krzyżowa. Niewielki tyłozmyk trzonu kręgowego L5. Nie spojony łuk tylny S1
- Czy w wieku emerytalnym można wyćwiczyć krzywizny kręgosłupa- skolioza i hipoerkifoza
- Witam bolą mnie plecy szczególnie kark zrobiłam zdjęcie i wyszło że mam wyrównanie lordozy szyjnej z tendecją do kifootyzacji dretwieją mi ręce boli mnie głowa co mam zrobić. Zdjęcie na poziomie od C1 do C7
- Witam na zdjęciu Rtg wyszło mi że mam niewielka rotację, spłycenie lordozy, dyskopatia L5/S1. I chciałam się dowiedzieć co to znaczy.
- Mam skrzywienie kręgosłupa piersiowo-ledzwiowe 46 lat i jestem po 6 operacjach na kręgosłup. Coraz częściej odczuwam bóle a dokładnie drętwienie nlewej nogi. Czy jest szansa na poprawę mojego stanu zdrowia?
- Witam, zmagam sie z lordozą ledzwiowa. Czy fizjoterapeuta pomoże mi pozbyć sie odstajacych posladkow? Jesli tak, ile moze potrwac rehabilitacja?
- Mam pytanie:do jakiego specjalisty się udać z 6cio letnia córka która ma lordoze? Nie wiem czy wizyty u fizjoterapeuty msga jej pomóc??
- Mój wynik badania radiologicznego to , cytuję: ,,KR L-S spłycenie fizjologicznej krzywizny w tym odcinku Lumbalizacja KR S-1" to cały opis , boli mnie kręgosłup lędzwiwy głównie, dokycza bol bioder w pachwinach, wręcz nie daje spac, od 30 lat pracuje w biurze, mam 52 lata, kobieta, Proszę o wyjaśnienie…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 67 pytań dotyczących usługi: lordoza
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.