Bóle głowy na tle nerwowym

4 odpowiedzi
Od kilku lat borykam się z bólem głowy. Na początku bolała mnie raz na jakiś czas, teraz praktycznie codziennie z chwilowymi przerwami. Do tego odczuwam bóle kręgosłupa w górnej części. Przy wstawaniu z łóżka odczuwam zawroty głowy. Mam również sporadyczne problemy z pamięcią. Od lekarzy dowiedziałam się, że dzieje się to na tle nerwowym. Tylko ciężko mi cokolwiek zrobić w tym kierunku, jeżeli mam silne bóle głowy i kręgosłupa.
szyjnopochodne bóle głowy nie występują tak często jak się powszechnie uważa, najczęściej przy takich dolegliwościach należy uwzględnić napięciowe bóle głowy. Ze względu na długi okres dolegliwości wskazana konsultacja neurologiczna i próba ustalenia typu bólu głowy. Od tego zależy rodzaj leczenia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Należy niezwłocznie udać się do lekarza (wydaje mi się iż najlepiej neurologa) celem dalszej diagnostyki i leczenia. Zostało przekazanych zbyt mało informacji, które mogą ukierunkować rodzaj schorzenia.
Przyczyn bólów głowy może być bardzo wiele. Polecam wizytę w Poradni Leczenia Bólów Głowy, (niekiedy przy poradniach leczenia bólu), które najczęściej prowadzą neurolodzy z doświadczeniem w tym zakresie. Bardzo możliwe, że w tym przypadku dolegliwości są związane z kręgosłupem szyjnym, niemniej jednak należy wykluczyć inne przyczyny. Ponieważ np. towarzyszą im zawroty głowy należy rozważyć poddanie się badaniu laryngologicznemu. Oddziały Laryngologiczne w większych szpitalach zajmują się dokładną diagnostyką zawrotów głowy - należy taki znaleźć, aby ew. potwierdzić kręgosłupowe pochodzenie dolegliwości. A gdyby rzeczywiście powodem był kręgosłup, wskazana jest poddanie się terapii przez doświadczonego w tym zakresie fachowca. Życzę znalezienie przyczyny i ustąpienia objawów. Andrzej Żytkowski
W diagnostyce bólów głowy podstawowe znaczenie ma charakterystyka bólu; lokalizacja, charakter, czas trwania, czynniki prowokujące, nasilające, objawy towarzyszące, wiek, inne choroby, przyjmowane leki itd... itd…
Właściwie zebrany wywiad i badanie neurologiczne pozwalają postawić odpowiednie rozpoznanie oraz dobrać skuteczne leczenie.
Podstawowym celem leczenia jest przerwanie ataku bólu głowy. Leków przeciwbólowych, z jakiejkolwiek grupy, nie można jednak przyjmować zbyt często tj nie więcej niż 8 tabletek w miesiącu ponieważ wywołuje się polekowe bóle głowy. W przypadku częstych, silnych lub opornych na leczenie ataków konieczne jest leczenie profilaktyczne. W leczeniu profilaktycznym stosuje się odpowiednio dobrane o działaniu przeciwbólowym leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne kardiologiczne lub blokery kanału wapniowego. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka.
W niektórych rodzajach bólu głowy dobrym rozwiązaniem są iniekcje toksyny botulinowej

Eksperci

Izabela Pędraszewska

Izabela Pędraszewska

Neurolog

Warszawa

Dariusz Brzegowski

Dariusz Brzegowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Anna Wołosz

Anna Wołosz

Neurolog

Kraków

Robert Wcisło

Robert Wcisło

Stomatolog

Częstochowa

Elżbieta Korczyńska-Germanowska

Elżbieta Korczyńska-Germanowska

Neurolog

Radziejów

Mateusz Wolnik

Mateusz Wolnik

Fizjoterapeuta

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 138 pytań dotyczących usługi: bóle głowy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.