Bóle kręgosłupa promieniujące do nogi.

3 odpowiedzi
W dniu 12 stycznia 2016 doznałem urazu przy podnoszeniu Kabiny od samochodu dostawczego w pracy, przy udźwigu postrzelił mnie ból w lewej stronie pleców, ból następnego dnia przeszedł w pośladek, udo i do łydki noga zaczęła promieniować tak dziwne. Udałem się do lekarza rodzinnego przepisał lek niestety i ból nie ustępował skierował mnie do neurologa. Ten zaczął przepisywać mi leki przeciw bólowe aż do obecnego dnia. Postanowiłem zrobić Rezonans magnetyczny MR kręgosłupa lędźwiowego oto opis ; Lordoza lędźwiowa zachowana, prawidłowa. Na poziomie L5/S1 centralna, dokanałowa profuzja m-k ok. 4mm modelująca nieco przednią część worka oponowego. Zachyłki boczne spłycone, kanały korzeniowe prawidłowej szerokości. Zmiany zwyrodnieniowe w krążku m-k na tym poziomie o typie dehydratacji. Na pozostałych poziomach nie stwierdza się cech przepukliny jądra miażdżystego. Wysokość trzonów oraz struktura kręgów odcinka lędźwi owo – krzyżowego kręgosłupa prawidłowa. Pozostałe krążki m-k prawidłowej wysokości, o prawidłowej intensywności sygnałów. Końcowy odcinek rdzenia kręgowego oraz nić końcowa o prawidłowej objętości, prawidłowym sygnale, bez zmian w obrazie MR. Innych zmian nie uwidoczniono. Wnioski : dyskopatia L5/S1. Niestety po tych 2 miesiącach od urazu czuje się fatalnie promieniowanie lewej nogi jest codziennie z różnym nasileniem dyskomfort jak by potężne rwania promieniowanie uczucie nadwyrężenia nogi. Najgorzej jest po dłuższym siedzeniu próbowałem różnych ćwiczeń domowych lekkiego rozciągania, ale co ciekawe podjąłem się 2 prób i odczuwałem jeszcze pogorszenie objawów po tak długim czasie od urazu. Pytałem lekarza co z tym wynikiem powiedział, że nie widzi ucisku i dalej przepisuje mi leki, a mnie już żołądek boli od 2 miesięcznej dawkowania.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup,tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.
Badań już nie ma potrzeby wykonywać, oprócz leczenia przeciwbólowego, które jest mało skuteczne potrzebna jest rehabilitacja z terapią manualna. Samemu nie polecam ćwiczyć ponieważ można pogłębić zmiany.
W tym wypadku skuteczna też może być termolezja pulsacyjna ( PRF) lub blokada korzenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
faktycznie opis MRI nie wskazuje na konieczność interwencji neurochirurgicznej, jeśli leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne proponuję skosultować się z dobrym fizjoterapeutą pracującym np. met. McKenziego w celu ustalenia takich ćwiczeń, żeby spróbować przesunąć ten wysunięty krążek międzykręgowy, w razie zupełnego braku poprawy wskazana konsultacja z neurochirurgiem celem oceny możliwości leczenia operacyjnego
Szanowny Panie,
jest to niestety tzw. rwa kulszowa. Jeżeli został Pan zbadany przez neurologa, to na szczęście nie ma Pan objawów, które niekiedy wymagają interwencji neurochirurgicznej. Potrzebny jest Panu PILNIE lekarz lub fizjoterapeuta, który zna pewne techniki terapii kręgosłupa np. metoda McKenzie, Kaltenborn, Maitland, Levit lub kilku innych szkół, które wymieniłem w jednym z poprzednich odpowiedzi na pytanie pacjenta - proszę odnaleźć. Życzę ustąpienia dolegliwości Andrzej Żytkowski Ps. Dopóki nie spotka się Pan z terapeutą, obowiązuje absolutny zakaz dźwigania, najlepiej często ,,pokładać" się na brzuchu.

Eksperci

Dariusz Brzegowski

Dariusz Brzegowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Mateusz Wolnik

Mateusz Wolnik

Fizjoterapeuta

Katowice

Dariusz Waśniowski

Dariusz Waśniowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 50 pytań dotyczących usługi: ból pleców
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.