Bóle stawów i bóle ciała

2 odpowiedzi
Trzy lata temu zaczęły mi się tępe miejscowe bóle w różnych częściach ciała - stopy, łydki, ramiona. Były dość słabe i krótkotrwałe. Ok. roku temu nagle stały się częstsze, mocniejsze i ostrzejsze. Doszły bóle stawów kolan, nadgarstków, kostek, palców u nóg, rąk, śródstopia, rzadziej łokci, czasem w innych miejscach ciała. Pojawiają się najczęściej samoistnie albo w momencie przekręcenia np. kolana lub ręki. Rentgen obu kolan nic nie wykazał, ortopeda stwierdził chondromelację rzepki i lekkie płaskostopie. Nie tłumaczy to jednak bólów rąk, które są w istocie identyczne, jak w nogach. Brałam Flexus Booster 2x dziennie przez 3 miesiące, ale nie poczułam żadnej różnicy. Przez pewien czas pomagała mi wit. D3, która uśmierzała większość bólów z wyjątkiem bóli stawów. Wszystkie badania reumatyczne wychodzą negatywnie, witaminy i minerały w normie. Brałam również Melobax na próbę bez skutku. W tym roku brałam 2 razy antybiotyki na zapalenie cewki moczowej, które pomagały również na te bóle tak że czułam się dość dobrze. Zanim bóle się zaczęły co roku przynajmniej podróżowałam za ocean do Ameryki Centralnej i wschodniej Afryki, więc pomyślałam, że może to jakaś egzotyczna bakteria lub pasożyt. Mam okresy kiedy z bólu (stóp lub kolan) nie mogę chodzić lub mam problemy z chodzeniem. Mam problemy z kucaniem, pełnym zginaniem lub prostowaniem kolan, fizjoterapia na kolana nie pomaga, wręcz stan mój się sukcesywnie pogarsza. Wiele razy odmówiono mi rezonansu magnetycznego ("bo co jak nic nie wykaże?"). Proszę o opinię, w jakim kierunku mam się badać lub do jakiego specjalisty udać.
Objawy przypominają reumatoidalne zapalenie stawów. U części pacjentów nie stwierdza się na początku choroby żadnych odchyleń w badaniach krwi. Dlatego rozpoznanie stawiane jest średnio po 5 latach od początku objawów. U pewnej grupy pacjentów wyniki badań pozostają niespecyficzne przez lata - nazywa się to seronegatywne zapalenie stawów. Badaniami ważnymi są : rtg rąk, stęzenie przeciwciał anty-CCP, morflogia, OB, CRP. Docelowo wartość stężenia witaminy D3 - 25(OH)D3 powinna wynosić 70.
Antybiotyki mogą działać niespecyficznie przeciwzapalnie w wielu chorobach, dlatego można odczuwać przejściową poprawę. Ale warto także wykluczyć ognisko infekcji, np. poprzez wykonanie rtg panoramicznego zębów i konsultację stomatologa, usg jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej i kontrolę ginekologiczną.
Początkowe leczenie RZS przed postawieniem ostatecznego rozpoznania polega na stosowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych, np. diklofenaku.
Diagnostyką i leczeniem RZS zajmują się reumatolodzy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W związku z podróżami - badania kału na pasożyty 3-5 x (jeśli nie zostały wykonane), badania krwi na a/borelia IgG, IgM, ; kwas moczowy, kał na candida + posiew. I zapraszam na wizytę z wynikami.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.