Borykam się z tzw. wdowim karkiem. Jestem kobietą, mam 23 lata i jestem po dwóch operacjach skoliozy

2 odpowiedzi
Borykam się z tzw. wdowim karkiem. Jestem kobietą, mam 23 lata i jestem po dwóch operacjach skoliozy wrodzonej, lędźwiowa i piersiowa, które przeszłam 10 lat temu. Po operacjach było wszystko w porządku, niestety od mniej więcej 3 lat przez pracę siedzącą, którą wykonuję nabawiłam się garba na karku. Czy jest możliwy jakiekolwiek sposób na pozbycie tego ze względów bólowych jak i estetycznych? Byłam u wielu fizojoterapeutów niestety efektów brak, z pracy niestety nie mogę zrezygnować, ale z całego serca liczę na wskazówki od specjalistów.

Pozdrawiam
Szanowna Pacjentko. Kluczowe jest określenie:
1. jakie są aktualne możliwości realnego odziaływania na Twoją mechanikę ciała i występujące objawy?
By odpowiedzieć na to pytanie trzeba ocenić nie tylko narząd ruchu ( układ mięśniowo-stawowy) ale pomocne może być określenie też napięć w układzie narządów wewnętrznych i układzie nerwowym (dynamika trzewna i neurodynamika). Wg mnie w tym zakresie najbardziej kompetentni są osteopaci lub fizjoterapeuci po szkoleniach Instytutu Barrala czy Upledgera. Chciałbym aby to co napiszę było możliwie jasne: to podejście daje szanse ale nie może dać gwarancji. Zakładam , że operacja wiązała się z wszczepieniem implanta unieruchamiającego pewne odcinki ciała i z tego względu możliwości oddziaływania na nie w sposób nieinwazyjny są już niemożliwe. Wracając do pytania- "Co można zrobić jeszcze w Twoim przypadku?" - spróbowałbym konsultacji u ww przeze mnie specjalistów. Życzę powodzenia,
Daniel

Dzień dobry. Należy przeprowadzić badanie funkcjonalne i dokładnie przeanalizować jakie zostało zastosowane postępowanie operacyjne. Jeżeli nie doszło do zmian strukturalnych, to z Pani problemem można pracować z dobrymi efektami. Przeważnie jest to terapia manualna, która ma za zadanie wyrównać balans napięciowy w ciele i systematyczne ćwiczenia, które rozciągną mięśnie skrócone i wzmocnią osłabione. Pozdrawiam