Brałam latami antydepresanty. Traktowałam je jako lekarstwo na stres który towarzyszył mi codziennie

3 odpowiedzi
Brałam latami antydepresanty. Traktowałam je jako lekarstwo na stres który towarzyszył mi codziennie podczas pracy w korporacji.Próba samodzielnego odstawienia była koszmarem. Psychiatra kazała powrócić. Mój organizm już nie tolerował leku,
czułam się po nich okropne. Znów odstawiłam, teraz mam prądy w głowie, zamieranie serca, zaburzenia czucia, nie mogę utrzymac równowagi- masa koszmarnych objawów. Lekarz milczy w tej sprawie, nie odpowiada na moje pytania,zapisał mi lamitrin,
nie wiem czy to ma łagodzić objawy odstawienne. Błagam o pomoc, czy to mogą być symptomy odstawienia i czy one po latach brania trwale uszkodziły mi układ nerwowy i do końca zycia bede miała te objawy odstawienne
Witam. Nie jestem lekarzem wiec trudno udzielić odpowiedzi na pytania. Jednak myśle, ze warto się zastanowić nad połączeniem farmakoterapii z psychoterapia. Angelika Urban, pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,

leków psychiatrycznych nie należy samemu odstawiać z dnia na dzień. Każda ingerencja w farmakoterapie powinna być pod kontrolą psychiatry. Działanie leku, objawy uboczne, metabolizowanie leku, tolerancja - na jeden lek może być różna u różnych ludzi. Mogą być to objawy odstawienne, ale wobec konkretnej osoby powinien wypowiedzieć się lekarz prowadzący. Pisze Pani "lekarz milczy w tej sprawie, nie odpowiada na moje pytania", zatem zachęcam do zmiany psychiatry. Dobry kontakt z lekarzem da Pani większe poczucie bezpieczeństwa i świadomość co się z Panią dzieje, a to przecież niezwykle istotne w procesie leczenia.
Pisze Pani, że przez lata bierze Pani antydepresanty. Zachęcam także do skorzystania z usług psychologa, czy psychoterapeuty. Łączenie farmakoterapii z psychoterapią jest znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem problemów natury psychologicznej, psychiatrycznej.

Pozdrawiam,
Karolina Saternus
Dzień dobry, dobrze jest uzgodnić za każdym razem z lekarzem odstawienie leków antydepresyjnych. Trudno powiedzieć, o które leki chodzi, gdyż Pani nie wymienia ich z nazwy. Stres, o którym Pani pisze jest zjawiskiem złożonym i na ogół obniżenie nastroju (depresyjne) może być reakcją na zbyt długie podwyższenie stanu gotowości organizmu i eksploatowanie go ponad siły oraz często towarzyszące mu napięcie lękowe. O ile leki antydepresyjne najnowszych generacji nie powinny powodować tak silnych reakcji na odstawienia leku, o których Pani pisze, o tyle niektóre leki na zaburzenia lękowe często towarzyszące stresowi oraz depresji np. benzodiazepiny należy odstawiać stopniowo, gdyż są silnie uzależniające i mogą powodować silne objawy odstawienne. Co do Pani obaw, to na szczęście nasz układ nerwowy ma taką właściwość, że potrafi się regenerować z czasem. Można mu pomóc między innymi poprzez odpowiednie zadbanie o higienę psychofizyczną tj. psychoterapię, relaks, sen, odpowiednią dietę, odpowiednie ćwiczenia. Warto również zastanowić się czym jest właściwie ten „stres”, jakie jest jego źródło, w reakcji na co się nasila, o czym Panią informuje, co można z nim zrobić. Lepsze rozumienie siebie, które daje psychoterapia długofalowo pozwoli Pani lepiej rozpoznawać źródła stresu, swoje reakcje na stres i lepiej sobie z nim radzić. Pozdrawiam, Igor Kowalski.

Eksperci

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Joanna Wosiak

Joanna Wosiak

Psycholog

Krośniewice

Kornel Miszk

Kornel Miszk

Psycholog

Gdańsk

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 330 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.