Brat przyznał się do myśli oraz nieudanych prób samobójczych. Chcę namówić go na terapię. Czy jeżeli

2 odpowiedzi
Brat przyznał się do myśli oraz nieudanych prób samobójczych. Chcę namówić go na terapię. Czy jeżeli będę równocześnie brała w niej udzial, to bedzie tak samo skuteczna? Czy lepiej próbować zachęcić go do leczenia w pojedynkę? Dziękuję
Dzień dobry,
W przypadku podejmowania prób samobójczych ma Pani obowiązek wezwać karetkę, która zabierze brata do szpitala. Jeśli jednak chodzi o to, że chce Pani aby brat uzyskał pomoc, udał się na psychoterapie:
Pytanie czego miałaby dotyczyć terapia? W przypadku, gdy brat widzi problem w tym, że jest zrezygnowany, podejmuje się prób samobójczych i chce coś zmienić w swoim życiu, to najkorzystniejsza byłaby terapia indywidualna.
Natomiast jeśli nie widzi w tym kłopotu i nie ma motywacji do pracy, ale jest skłonny przyjść na spotkanie z Panią i porozmawiać o waszej relacji. Usłyszeć jaki ból to sprawia, że on robi sobie krzywdę. Taka terapia relacji często prowadzi do terapii indywidualnej. Nikt jednak nie zmusi brata do leczenia, jeśli on sam nie chce. Terapię rodzinną prowadzą najczęściej terapeuci systemowi, a terapia relacji jest możliwa w nurcie Gestalt. Najlepiej zapytać psychoterapeutę w Państwa okolicy czy oferuje spotkania dla brata i siostry.
Jeśli chodzi o skuteczność, to jest to zależne od relacji i wyboru odpowiedniego dla siebie nurtu psychoterapii. Mówiąc wprost najlepiej działa praca z terapeutą, który danej osobie odpowiada, ponieważ relacja jest najsilniejszym czynnikiem leczącym.
Pozdrawiam
Natalia Dąbrowska

Dzień dobry,
jeżeli brat jest osobą dorosłą i chce się leczyć terapeutycznie, to oczywiście, że wskazana jest terapia indywidualna, co da mu komfort i swobodę intymności. Może to być terapia w różnych nurtach terapeutycznych, ważne aby brat wybrał terapeutę z którym nawiąże silną wieź. Wskazana jest także konsultacja psychiatryczna.
Pozdrawiam serdecznie Magdalena