Był to uraz skręcenia z naderwaniem skoku stawowego. 2 miesiące w ortezie chodzenie o kulach. Dostał

1 odpowiedzi
Był to uraz skręcenia z naderwaniem skoku stawowego. 2 miesiące w ortezie chodzenie o kulach. Dostałam zastrzyk tak zwana blokada miało pomoc na jakiś czas. Po zastrzyku ortopeda wysłał mnie do pracy. Potem zlecił rezonans stawu skokowego. Czy po takim opisie noga kwalifikuje się na operację wiązadła?
Dzień Dobry! Uszkodzenie więzadła strzałkowo-skokowego przedniego (ang. anterior talofibular ligament, ATFL) to kontuzja, która najczęściej występuje w obrębie stawu skokowego. Więzadło to łączy kość strzałkową (fibula) z kością skokową (talus) i odgrywa kluczową rolę w stabilizacji stawu skokowego.
Uszkodzenie może być wynikiem skręcenia kostki, które często zdarza się podczas uprawiania sportów, biegania lub w wyniku nierównego podłoża. Objawy mogą obejmować ból, obrzęk, ograniczoną ruchomość oraz niestabilność stawu. Leczenie uszkodzenia więzadła strzałkowo-skokowego może odbywać się z wykorzystaniem autologicznej fibryny bogatopłytkowej (PRP, ang. Platelet-Rich Plasma, fibrynabogatoplytkowa.pl), jest coraz bardziej popularne w medycynie regeneracyjnej. PRP to koncentrat płytek krwi, który zawiera czynniki wzrostu i substancje wspomagające gojenie.
Procedura zazwyczaj polega na pobraniu krwi od pacjenta, a następnie odwirowaniu jej w celu uzyskania koncentratu bogatego w płytki. Ten koncentrat można następnie wstrzyknąć w miejsce uszkodzenia, co może wspierać procesy regeneracyjne w tkankach.
Badania pokazują, że terapia PRP może przyspieszać gojenie i redukować ból, jednak skuteczność może się różnić w zależności od pacjenta i specyfiki kontuzji.
W cięższych przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna, tj. rekonstrukcja więzadła. Decyzję podejmuje ortopeda na podstawie badania klinicznego oraz badania rezonansu magnetycznego.

Łączę wyrazy szacunku

Dr Paweł Sokołowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.