Byłabym wdzięczna za odpowiedź na moje pytanie: jaka forma terapii jest najlepsza na podbudowanie pe

5 odpowiedzi
Byłabym wdzięczna za odpowiedź na moje pytanie: jaka forma terapii jest najlepsza na podbudowanie pewności siebie?

Mój partner był na zwolnieniu chorobowym z pracy z powodu stresu na 6 miesięcy. Kilka miesięcy przed przejściem na zwolnienie bardzo przygasł. Na zwolnieniu odpoczął i podjeliśmy decyzje, że poszuka nowej pracy. W trakcie procesu szukania bardzo dużo mówił o tym, że może nie nadaje się do niczego, że się nie nauczy, że nie umie itd. Oferte pracy dostał bardzo szybko i troche Go to podbudowało, ale mimo tego nie wierzy w siebie i widać, że bardzo się martwi, że sobie nie poradzi. Wiem, że źródłem niekoniecznie jest praca, a coś głębszego. Jest mało asertywny, nie umie stawiać granic i zadbać o swoje, nie potrafi się relaksować. Chciałabym Mu pomóc i staram się Go podbudować, ale wiem, że to nie jest moja praca tylko Jego.

Z góry dziękuję
Dzień dobry,
Odpowiadając wprost na Pani pytanie - każda (u psychoterapeuty), w której pacjent będzie zaangażowany, zmotywowany do pracy ze sobą i gotowy na zmianę - to jest podstawa.
Oczywiście bardzo ważna jest również relacja między psychoterapeutą a pacjentem - dlatego dobrze jest skorzystać z np. bezpłatnych konsultacji i w ramach takiej rozmowy ocenić wstępnie jak się czuje z danym terapeutą. Kolejna kwestią może być modalność, która określa czy praca jest na przyczynach (min. głęboka praca na schematach, przekonaniach i mechanizmach obronnych z analizą genezy problemów) czy też skutkach (min. bezpośrednia praca na zmianie aktualnych zachowań) czy też na obu tych komponentach problemu. Mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłam Pani temat terapii natomiast proszę pamiętać, że to Pani partner przede wszystkim musi czuć potrzebę, że potrzebuje pomocy i zmiany. Pozdrawiam, Sylwia Daniłowicz

Dzień dobry, to zrozumiałe ze martwi się Pani o dobrostan emocjonalny partnera, natomiast niezbędnym warunkiem powodzenia każdej terapii jest gotowość na nią klienta, i jego osobista decyzja o tym, ze chce wejść na ta niełatwa drogę. Dla siebie.
Jeżeli Parter już będzie na to zdecydowany, wtedy dobrze żeby poszukał psychoterapeuty po skończonej 4 letniej szkole psychoterapii certyfikowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne albo Psychologiczne, pracującego pod regularna superwizja. Pozdrawiam serdecznie, Anna Klaus -Zielińska
Rozumiem, że chcesz pomóc swojemu partnerowi w budowaniu pewności siebie i radzeniu sobie ze stresem oraz niską samooceną. To bardzo ważne i wspierające podejście. Istnieje wiele różnych form terapii, które mogą pomóc w takich sytuacjach. Oto kilka propozycji:

Terapia psychologiczna: Psychoterapia może być bardzo skuteczną formą terapii w przypadku problemów z pewnością siebie, stresem i niską samooceną. Psychoterapeuci mogą pomóc w identyfikowaniu źródeł tych problemów i nauczyć technik radzenia sobie z nimi.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): CBT jest podejściem terapeutycznym, które pomaga zmieniać negatywne myśli i zachowania, które wpływają na pewność siebie. Może pomóc w nauce bardziej pozytywnego podejścia do siebie i innych.

Terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT): MBCT to forma terapii, która łączy techniki medytacji i uważności z terapią poznawczą. Pomaga to w radzeniu sobie ze stresem i negatywnymi myślami.

Terapia grupowa: Grupowa terapia może być korzystna, ponieważ umożliwia pacjentom dzielenie się swoimi doświadczeniami i wspieranie się nawzajem.

Trening asertywności: Jeśli Twój partner ma trudności z asertywnością, trening asertywności może pomóc mu w nauce, jak wyrażać swoje potrzeby i stawiać granice w zdrowy sposób.

Konsultacja z psychoterapeutą zajmującym się rozwojem osobistym: Taki specjalista może pomóc w identyfikowaniu i rozwijaniu konkretnych umiejętności związanych z pewnością siebie i radzeniem sobie z stresem.

Warto zaznaczyć, że wybór odpowiedniej formy terapii zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji twojego partnera. Ważne jest, aby szanować jego wolę i gotowość do podjęcia terapii. Jednak wsparcie ze strony bliskich osób, takie jak Ty, jest również niezwykle cenne. Możesz wspierać go emocjonalnie i motywować do poszukiwania pomocy terapeutycznej, a także ćwiczyć cierpliwość i zrozumienie w trudnych chwilach.
Dzień dobry, w zasadzie każdy nurt terapeutyczny będzie pomocny, o ile Pani partner zaufa terapeucie i zbudowana zostanie wzajemna więź. Dla zrozumienia swoich mechanizmów reagowania, które powodują, że partner ma skłonność do zaniżania swoich możliwości i wycofywania się z sytuacji, które dałyby szanse na rozwój może być terapia poznawczo-behawioralna. Ten nurt jest dobry na początek pracy nad pokonywaniem trudności. Jeśli partner będzie miał chęć pójść głębiej, polecam terapię schematów lub terapię psychodynamiczną. Kiedy czytałam Pani wiadomość odniosłam wrażenie, nie wiem czy słuszne, że partner może borykać się z obniżonym nastrojem. Jeśli terapeuta po kilku spotkaniach zasugerowałby konsultację z psychiatrą to warto rozważyć taką formę pomocy w połączeniu z psychoterapią. Bardzo często połączenie psychoterapii oraz leków okazuje się najbardziej skuteczne. Mam nadzieję, że partner zdecyduje się zadbać o siebie i Pani będzie mogła odetchnąć. Proszę pamiętać, że troska, którą Pani wykazuje dowodzi, że zależy Pani na dobru człowieka, z którym związał Pani swój los ale w jego problemach to on ma decydujące zdanie i to on ponosi odpowiedzialność za to czy sięgnie po pomoc czy nie. Słusznie zauważa Pani, że to nie jest Pani praca a jego. Nie mamy wpływu nawet na najbliższe osoby jeśli one same nie wyrażą na to zgody, mimo najlepszych chęci. Proszę też zadbać o siebie :) Życzę powodzenia! Emilia Szymanowicz
Szanowna Pani,
niskie poczucie własnej wartości jest związane właśnie ze stałym doświadczaniem niepewności. Niewielkie obawy o poradzenie sobie, szczególnie w nowych sytuacjach są naturalne i mogą nawet wspierać motywację. Jednak ciągłe analizowanie może być poważną przeszkodą w podejmowaniu nowych wyzwań i przyczyniać się do obniżenia samooceny. Poczcie własnej wartości jest podstawowym problemem psychodynamicznym, dlatego zachęcałabym Pani partnera do rozpoczęcia psychoterapii właśnie w nurcie psychodynamicznym. Jest to zazwyczaj dłuższy proces, ale pozwala uporać się z wieloma obszarami konfliktowymi pacjenta. Empatyczna relacja terapeutyczna pomoże Pani partnerowi poradzić sobie z wrażliwością na krytykę i odrzucenie, a tym samym znacząco podnieść pewność siebie. Celem psychoterapii powinien być także bliższy rzeczywistości i bardziej adekwatny wizerunek własnej osoby oraz większa zdolność do tolerowania zranień w relacjach z innymi.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Grygier- Stepień