Byłam bezrobotna od 4 lat więc nie miałam praktycznie kontaktu z ludźmi teraz zaczęłam pracę jak mam

3 odpowiedzi
Byłam bezrobotna od 4 lat więc nie miałam praktycznie kontaktu z ludźmi teraz zaczęłam pracę jak mam się teraz na nich otworzyć już nawet rozmawiać z nimi nie potrafię kiedyś nie miałam tego problemu
Dzień dobry, rozumiem, że po wspomnianej przerwie, powrót do aktywności zawodowej i częstych kontaktów z innymi ludźmi może wydawać się teraz przytłaczający. Podjęcie pracy po 4 latach przerwy to duża zmiana życiowa, a więc potrzebny jest czas, aby się do niej przystosować, jest to naturalny proces. Być może kiedy opadnie stres i poczuje się Pani pewniej w nowym miejscu, nawiązywanie kontaktów będzie stopniowo stawać się łatwiejsze, tak jak było kiedyś. Jeśli jednak doświadczane przez Panią objawy są na tyle uciążliwe, że wyraźnie ograniczają Pani funkcjonowanie w pracy czy też poza nią i wiążą się np. z silnym lękiem lub napięciem, być może warto spotkać się z psychologiem, który udzieli wsparcia w tym okresie.

Umiejętności interpersonalne (czyli umiejętności społeczne, takie jak umiejętność rozmawiania z obcymi ludźmi, także tzw. "small talk") jak każde inne, nieużywane, zanikają. To zupełnie normalne, że po tak długim okresie przerwy od regularnego kontaktu z ludźmi, możesz mieć problemy z inicjowaniem i podtrzymywaniem rozmowy, może to wiązać się też z podwyższonym poziomem napięcia, którego doświadczasz w związku z dużą zmianą jaką jest powrót do pracy po tak długim okresie bezrobocia. Będąc nową osobą w grupie ludzi, którzy się znają, nie zawsze łatwo nawiązać szybko bliskie relacje. Na pewno warto nie unikać rozmów z innymi, nawet jeśli z początku wydają się trudne. Jeśli masz problemy z podtrzymywaniem konwersacji, możesz spróbować skorzystać z jednej z technik aktywnego słuchania, kilka z których opisuję poniżej:
1. Potwierdzanie - polega na potwierdzeniu słów rozmówcy, np. "rozumiem", "tak", "oczywiście", co pokazuje, że słucha się go uważnie i z pełnym zainteresowaniem.
2. Synteza - polega na podsumowaniu lub powtórzeniu tego, co powiedział rozmówca, aby pokazać, że zrozumiałeś jego myśli. Na przykład: "Jeśli dobrze Cię zrozumiałem, to czujesz się zestresowana ze względu na trudność w nawiązywaniu nowych relacji w swojej pracy."
3. Powstrzymywanie się od przerywania - to ważna umiejętność aktywnego słuchania, ponieważ pokazuje szacunek i zainteresowanie dla mówcy, a także pozwala na lepsze zrozumienie jego myśli i uczuć.
4. Odzwierciedlenie emocji - polega na odzwierciedleniu emocji, które wyraża rozmówca, na przykład: "Mam wrażenie, że jesteś bardzo zaniepokojona tym problemem"."
5. Stawianie pytań uzupełniających - polega na zadawaniu pytań, które pomagają w wyjaśnieniu bardziej szczegółowych informacji, np. "Mógłbyś powiedzieć mi więcej na temat swojego doświadczenia w tym obszarze?"
6. Używanie parafrazy - polega na powtarzaniu słów rozmówcy w swoich własnych słowach, aby upewnić się, że dobrze zrozumiałeś jego myśli, np. "Czyli masz trudność z czuciem się swobodnie w relacji z nowymi ludźmi w pracy, tak?”
7. Używanie afirmacji - to sposób na wyrażenie zrozumienia i szacunku dla mówcy, np. "Cieszę się, że dzielisz się ze mną swoimi myślami na ten temat"
Rozmawianie z grupą nowych ludzi powinno stać się łatwiejsze z czasem. Daj go sobie, a jeśli poczujesz, że potrzebujesz pomocy, nie wahaj się dzielić swoimi trudnościami z bliskimi znajomymi. Jeśli problem będzie się utrzymywał po kilku tygodniach, pamiętaj, że zawsze możesz też zwrócić się po pomoc do specjalisty.
To normalne, że po dłuższym okresie bez pracy możesz czuć się niepewnie w nowych sytuacjach społecznych. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc otworzyć się na nowych współpracowników i nawiązać relacje:
Adaptacja do nowego środowiska pracy i nawiązywanie nowych relacji może zająć trochę czasu. Bądź dla siebie cierpliwa i nie oczekuj, że wszystko ułoży się od razu.
Zamiast od razu rzucać się w głęboką wodę, zacznij od małych kroków. Może to być uśmiechnięcie się do kogoś, krótkie powitanie czy zapytanie o coś związanego z pracą.
Kiedy ktoś do Ciebie mówi, staraj się uważnie słuchać i okazywać zainteresowanie. Zadawaj pytania, które pokazują, że interesujesz się tym, co mówią. To pomoże zbudować więź i pokaże, że jesteś zaangażowana.
Staraj się znaleźć wspólne tematy rozmów. Mogą to być hobby, zainteresowania, doświadczenia związane z pracą czy bieżące wydarzenia. To ułatwi nawiązanie rozmowy i pomoże Ci poczuć się bardziej komfortowo.
Staraj się być autentyczna i nie udawać kogoś, kim nie jesteś. Prawdziwe relacje opierają się na autentyczności, a Twoi współpracownicy docenią, że jesteś sobą.
Jeśli są organizowane jakieś spotkania zespołowe, lunche czy inne wydarzenia integracyjne, staraj się w nich uczestniczyć. To świetna okazja do nawiązania kontaktów w bardziej nieformalnej atmosferze.
Ćwiczenia takie jak techniki oddechowe, medytacja czy afirmacje mogą pomóc zwiększyć Twoją pewność siebie. Im bardziej pewna siebie będziesz, tym łatwiej będzie Ci nawiązywać kontakty.
Jeśli czujesz, że trudno Ci sobie poradzić, rozważ rozmowę z psychologiem lub coachem, którzy mogą pomóc w budowaniu pewności siebie i umiejętności społecznych.
Pamiętaj, że każdy z nas czasem czuje się niepewnie w nowych sytuacjach, ale z czasem i praktyką staje się to łatwiejsze. Bądź cierpliwa i daj sobie przestrzeń do wzrostu. Pozdrawiam