Byłam dzisiaj u mojego dentysty. Poza ubytkiem kazał usunąć kamień z kieszonek. Nie robił tego denty

2 odpowiedzi
Byłam dzisiaj u mojego dentysty. Poza ubytkiem kazał usunąć kamień z kieszonek. Nie robił tego dentysta, ale pani, która mu zawsze pomaga. Chodzę do nich od 15 lat, ale i tak za każdym razem boję się zakażeń typu WZW, HIV, wścieklizny ze śliny i krwi być może chorych pacjentów. Wpadłam w panikę, bo dziąsła zaczęły krwawić. Chcieli przerwać, bo nie mogłam się uspokoić. W końcu opanowałam jakoś nerwy. Mówili, że to normalne i że będzie lepiej. Czy grożą mi jakieś zakażenia? Jestem w rozsypce. Mam 30 lat i był to mój "pierwszy raz". Czy to musiało być zrobione?
Witam serdecznie,

Kamień poddziąsłowy wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie przyzębia, jamy ustnej, ale też całego organizmu. Należy go regularnie usuwać, a często towarzyszącą mu chorobę przyzębia jak najszybciej zacząć leczyć. Tak więc to była dobra decyzja ze strony Pani lekarza. Krwawienie dziąseł przy tym zabiegu jest praktycznie nie do uniknięcia, a im większy stan zapalny dziąseł tym krwawienie jest bardziej obfite. Proszę się też nie obawiać zakażeń wirusami ponieważ każdy gabinet stomatologiczny musi rygorystycznie przestrzegać norm sanitarno-epidemiologicznych określonych przez Sanepid. Pozdrawiam

Krwawienie dziąseł podczas usuwania kamienia występuję w większym bądź mniejszym stopniu. Obecność kamienia ma negatywny wpływ na tkanki otaczające zęby a krwawienie z dziąseł jest najczęściej efektem stanu zapalnego i brakiem właściwej higieny. Często pacjenci unikają szczotkowania miejsc gdzie to krwawienie występuje, co jest dużym błędem gdyż bezpośrednio pogłębiają efekt stanu zapalnego przyzębia. Proszę zaufać swojemu lekarzowi :)