Byłam dzisiaj u psychiatrki i na zaburzenia funkcji poznawczych (kojarzenia, pamięci, koncentracji,

3 odpowiedzi
Byłam dzisiaj u psychiatrki i na zaburzenia funkcji poznawczych (kojarzenia, pamięci, koncentracji, uwagi) poleciła mi ona ćwiczyć mózg i wymieniła takie rzeczy jak sudoku, krzyżówki, uczenie się czegoś na pamięć. Co jeszcze z tego typu rzeczy mogłaby/mógłby mi pani/pan polecić żeby poprawić pracę mózgu?
Dzień dobry :) wszelkie rzeczy, które są dla mózgu nowe i / lub wymagają pobudzenia. Czyli dodałabym do tego, co już Pani wymieniła np. zmianę drogi którą idzie Pani do pracy/sklepu/na większe zakupy - zmianę rytuałów, schematów zachowania.
Rozumiem, ze przyczyny zaburzeń funkcji poznawczych Pani zna i są one zaopiekowane przez lekarza bądź psychologa?

Na pewno pomocna byłaby metoda Biofeedback EEG. W dużym stopniu poprawia funkcje takie jak koncentracja uwagi, pamięć. Są też specjalne pomoce dydaktyczne, gry, plansze, ćwiczenia, które usprawniają tego typu procesy. Osobiście posiadam je w moich gabinetach. Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie
Oprócz sudoku, krzyżówek i uczenia się czegoś na pamięć, istnieje wiele innych skutecznych metod i ćwiczeń, które mogą pomóc w poprawie pracy mózgu. Oto kilka z nich:

Łamigłówki i zagadki: Rozwiązywanie różnych łamigłówek, zagadek logicznych i układanek to doskonały sposób na pobudzenie umysłu i poprawę funkcji poznawczych.

Gry planszowe i karciane: Gry strategiczne, logiczne i wymagające koncentracji mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności myślenia analitycznego, planowania i podejmowania decyzji.

Językowe ćwiczenia: Nauka nowego języka, czytanie i pisanie to skuteczne sposoby na rozwijanie umiejętności komunikacji, koncentracji i pamięci.

Sztuka i rękodzieło: Malowanie, rysowanie, robienie biżuterii lub jakiekolwiek inne formy twórczości artystycznej angażują mózg na różne sposoby, wspierając kreatywność i koordynację.

Fizyczna aktywność: Regularne uprawianie sportu, jogging, pływanie lub inne formy aktywności fizycznej wpływają na poprawę przepływu krwi do mózgu, co może przyczynić się do lepszej koncentracji i funkcjonowania poznawczego.

Zdrowa dieta: Spożywanie zdrowej i zróżnicowanej diety, bogatej w owoce, warzywa, pełne ziarna, ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i inne składniki odżywcze, może wspomagać zdrowie mózgu.

Warto eksperymentować i znaleźć takie aktywności, które są dla Pani najbardziej interesujące i angażujące. Regularne wykonywanie różnorodnych ćwiczeń umysłowych może pomóc w utrzymaniu i poprawie funkcji poznawczych.

Życzę wszystkiego dobrego.
Izabela Marczak Psycholog