Byłam molestowana seksualnie przez wujka, co robić?

6 odpowiedzi
Dzień dobry. W dzieciństwie byłam molestowana przez znajomego rodziców. Jako dziecko nawet tak tego nie odbierałam, wstydziłam się, że wujek” mnie dotyka, a do tego on zabraniał mi komukolwiek mówić. Milczałam, bo bałam się kary. Teraz jednak wiem, że było to molestowanie. Mam dwadzieścia lat, a ta trauma z dzieciństwa ciągle we mnie siędzi”. Zastanawiam się, czy rodzice wiedzieli. Co robić w takiej sytuacji?
Doświadczenie, o którym Pani pisze to ogromny ciężar z jakim Pani zmagała się będąc mała dziewczynką i zmaga się teraz jako młoda kobieta. Psychologowie, którzy badają ten obszar jednoznacznie stwierdzają, że takie doświadczenia wywierają wpływ na dalsze życie i mogą utrudniać funkcjonowanie w życiu dorosłym osób nimi dotkniętych. Mam wrażenie, że to właśnie Pani ma na myśli pisząc, że trauma "siedzi" w Pani wspomnieniach, emocjach, ma wpływ na codzienne życie. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty o wykształceniu psychologicznym, który omówi z Panią konsekwencje tych wydarzeń, postawi właściwą diagnozę i rozpocznie pracę z Panią tak, żeby te bolesne wspomnienia nie zakłócały Pani funkcjonowania i nie odbierały radości życia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Panią
Dziś ważne jest uwolnić się od tego doświadczenia. Zatem ważne jest jak to doświadczenie "siedzi" w Pani. To obszar pracy z psychoterapeutą. To doświadczeńie niestety ma wpływ na Pani obecne życie i funkcjonowanie. Warto to przepracować z psychoterapeutą.
Pozdrawiam serdecznie
Witam, tematy traumy z dzieciństwa wyzwalają wiele negatywnych emocji, co często powoduje, że staramy się o tym, zapomnieć, lub wyrzucić ze świadomości. Dodatkowo, dużo wysiłku wkładamy, aby zabezpieczyć się przed sytuacjami, nawet neutralnymi, ale kojarzącymi się z traumą (tak osoba molestowana w dzieciństwie może np. unikać jakiejkolwiek bliskości fizycznej, ponieważ powoduje to lęk przed powtórzeniem się traumy). Kosztuje nas to dużo wysiłku, a uniknięcie niektórych bolesnych doświadczeń jest niemożliwe lub oznaczałoby wycofanie się z życia i rezygnację z zaspokojenia wielu potrzeb. Czyli takie wydarzenie z dzieciństwa nie tylko spowodowało emocje w dzieciństwie, ale także generuje konkretne problemy w obecnym zyciu, nawet pomimo tego, że minęło wiele lat. Celem terapii jest zarówno zajęcie się przeszłością jak i teraźniejszością. Oznacza to często przężycie emocji z dzieciństwa, ale także nauczenie się zaspokajania swoich potrzeb, nawiązanie głębokich i dobrych relacji z bliskimi oraz wszystko, co sprawi, że klient będzie mógł prowadzić wartościowe i satysfakcjonujące życie. Myślę, że warto spróbować pod okiem specjalisty.
Witam, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tej sprawie powinna Pani odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: czy to złe doświadczenie negatywnie rzutuje na Pani obecne życie – częste odtwarzanie tych traumatycznych zdarzeń, wchodzenie w relacje, osiąganie celów życiowych czy po prostu dobrostan psychiczny. Ale skoro Pani pisze, że ta trauma nadal w Pani siedzi to zakładam, że tak właśnie dzieje się. W takim przypadku warto zgłosić się do specjalisty psychologa, żeby uporać się z tym traumatycznym doświadczeniem, aby nie wpływało na Pani obecne życie. Może to być ważne również w kwestii Pani relacji z rodzicami, ponieważ ma Pani wątpliwości do ich świadomości tych zdarzeń. Inną sprawą, w której potrzebuje Pani pomocy prawnej jest kwestia wyciągniecie konsekwencji wobec sprawcy – być może łatwiej będzie Pani o tym zadecydować po uzyskaniu pomocy u psychologicznej. Proszę pamiętać jednak, że w polskim systemie prawnym tego typu przestępstwa niestety ulegają przedawnieniu w zależności od „kalibru” czynu zabronionego, więc ważny jest moment kiedy doszło do ostatniego takiego zdarzenia.
Rozumiem, że mówi Pani o dwóch problemach - nieprzepracowanej traumy i tego, że problem dotyczy również rodziców. Myślę, że warto najpierw samemu uwolnić się od złych doświadczeń, a potem zająć kwestią związaną z rodzicami.
Dzień dobry. Doświadczenia traumatyczne, jakim niewątpliwie jest opisywane przez Panią dotykanie przez dorosłego, czyli naruszenie granic, zapisują się w pamięci na wielu poziomach, zarówno jako wspomnienie wydarzenia, pamięci o emocjach z nim związanych jak też tzw pamięci ciała wynikającej z tamtych przeżyć, doświadczeń czy myśli. Takie doświadczenie rzutuje również w wielu poziomach na dalsze życie i może mieś wiele różnych objawów, które siedzą długo i dotkliwie.
Element tajemnicy jak i wstydu u ofiar wykorzystania seksualnego jest bardzo częsty i jest to też forma radzenia sobie z sytuacją w czasie kiedy osoba jej doświadcza.
Bardzo ważnym krokiem jest znalezienie siły by te uczucia przełamać i odważyć się na poszukanie pomocy, co właśnie Pani czyni.
Proponuję poszukanie terapeuty specjalizującego się w pracy z ofiarami traumy, osobiście preferuję EMDR, jest to metoda o wysokiej skuteczności, jednocześnie pozwalająca na pierwsze efekty we względnie krótkim czasie, kilkunastu sesji.

Eksperci

Aleksandra Krupska

Aleksandra Krupska

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Joanna Gabryszewska

Joanna Gabryszewska

Seksuolog, Psycholog

Gdańsk

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Irena Kędzierska

Irena Kędzierska

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Brzozów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 37 pytań dotyczących usługi: molestowanie seksualne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.