cd skręcenie stawu

1 odpowiedzi
Serdecznie dziękuję za cenne porady. Doceniam i szanuję zdanie Pana oraz lekarza, ale czasem można "wylać dziecko z kąpielą." Jutro dla pewności wybieram się jeszcze do innego lekarza. Szkoda, że nie mogę się z akurat z Panem spotkać. Zaopatrzyłem się w "lżejszą" nieco ortezę, czułem, że "but Robocopa" słabiej trzymał moją szczupłą stopę. Tym bardziej, że mam nakaz spania w tej ortezie. Na razie jedynie nieprzyjemne są zastrzyki przeciwzakrzepowe, czy rzeczywiście mam je brać do takiej ortezy i to codziennie. Mam rozumieć, że ruchy palcami od czasu do czasu mogę sobie robić i położyć stopę na podłodze, gdy np. siedzę na krześle. Czytałem też o teorii, że tkanki miękkie powinny się zrastać naturalnie bez zbędnego usztywniania.
Uważam, że podejmuje Pan bardzo trafne decyzję odnośnie swojego leczenia. Warto jest się skonsultować też z innym specjalistą, najlepiej wysokiej klasy. Co do tkanek miękkich to ma Pan rację. Ogólnie współczesna medycyna, usprawnianie, fizjoterapia idzie w kierunku w którym w ogóle rezygnuje się z wszelkich "usztywnień" w leczeniu tkanek miękkich. Gips to już prehistoria a stosowanie go często świadczy o poziomie wiedzy danego specjalisty. ATFL i CFL to takie więzadła, które napinają się w przeciwstawnych dla siebie ruchach dodatkowo chronią nas przed niestabilnością boczną. Z mojego doświadczenia klinicznego wynika, że warto jest ortezować taką kończynę jednak myśl przewodnia jest taka aby czas ortezowania skracać do minimum. Tkanki proliferują, narastają często innego typu kolagenem. Kolagen w uszkodzonym więzadle nie jest tej samej jakości co w więzadle bez uszkodzenia i mowa tutaj raczej o elastyczności nie sile samej w sobie. Dodatkowo tkanka miękka ma bardzo bogaty i długi proces przebudowy. Czas trwania leczenia tkanki miękkiej trwa około 12 miesięcy poczynając od fazy zapalnej, proliferacji, konsolidacji, przebudowy/remodelingu. Warto jest zadbać aby tkanka miękka podczas leczenia nie przykurczała się, żyła, ruszała się w bezpieczny sposób bo przecież to będzie jej zadaniem - ruch!
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski