CEA - poziom

4 odpowiedzi
Witam. Proszę o poradę. Mój tata wiek 57 lat wykonał badania krwi i wyniki ogólnie miał poprawne poza troszkę podwyższonym cholesterolem. Jednakże chciałam zapytać o wynik CEA, gdyż w przypadku taty wynosi on 8,39. Bardzo prosiłabym o opinie co oznacza ten wynik.
Każdy wynik należy i interpretować na wizycie lekarskiej po zbadaniu pacjenta. Pozdrawiam

CEA, to antygen karcinoembrionalny, to rodzaj białka pojawiającego się w większej niż norma ilości we krwi w różnych sytuacjach. Norma jest zależna od laboratorium . Należy spojrzeć jaka jest u Pani ojca norma na badaniu, potem czy pali papierosy, norma dla palących jest wyższa, nawet do 10ng/ml( zależy od laboratorium).
CEA jest tzw. markerem nowotworowym, ale nie nadaję się rozpoznawania ch. nowotworowej tylko w oparciu o jego poziom. Ma zbyt wiele fałszywych wyników, za równo in plus jak i in minus. Nie napisała Pani dlaczego to badanie zostało wykonane , tzn co się dzieje.
Trzeba Iść lekarza który zna całą sytuację. Nie martwić się samodzielnie. Należało by powtórzyć CEA jeszcze raz, zrobić badanie OB, AFP, usg jamy brzusznej, badanie kału na krew utajoną. Jeszcze parę innych. Nieznaczne podwyższenie ( zakładam, że tato nie pali papierosów, bo jak pali to może ten parametr wcale nie jest podwyższony), może być wynikiem różnych zaburzeń w jamie brzusznej, niekoniecznie choroby nowotworowej.
Proszę iść do lekarza zlecającego badania on będzie wiedział co dalej z tym zrobić. Miłego dnia .
Dalsza diagnoza !
Rozumiem, że wyniki podane są w ng/ml. Taki wynik zazwyczaj wymaga bardziej całościowej oceny stanu zdrowia.
Sugeruję wizytę: - 39 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.