Chciałabym podjąć psychoterapie. Z testów wyszło, że wskazana jest terapia w nurcie psychodynamiczny

3 odpowiedzi
Chciałabym podjąć psychoterapie. Z testów wyszło, że wskazana jest terapia w nurcie psychodynamicznym. Znalazłam dwie terapeutki, które pracują w tym nurcie: jedna blisko mojego domu, druga dalej. Ale skąd wiedzieć, na którą się decydować? Pierwsza slucha, zadaje pytania, jest empatyczną, ale jej styl mówienia, ironiczny ton, miny, styl bycia mnie denerwują i zamykają. Ta która mieszka dalej na razie mało mówi i dużo słucha, ale czuję że jakoś bardziej mi pasuje osobowościowo, bezpieczniej czuję się w relacji z nią. Ale to dopiero pierwsze spotkania z obiema osobami. Chciałam jeszcze dać czas, zobaczyć jak to się rozwinie, dać szansę obu osobom i dopiero po jakimś czasie wybrać te jedna osobę. Czy mój tok postępowania jest właściwy? Czy obie terapeutki powinny wiedzieć o sobie nawzajem? Czy wypada powiedzieć, dlaczego np nie będę przychodziła do tej drugiej, (którakolwiek z nich by to ostatecznie była)?
W psychoterapii pracuje się poprzez nawiązanie relacji terapeutycznej. Umawianie się z dwoma terapeutami może wpływać na ten proces. Moim zdaniem terapeutki powinny wiedzieć o sobie nawzajem. Pani obawy, wątpliwości czy odczucia względem psychoterapeutki najlepiej poruszyć podczas sesji jak również zamiar zakończenia spotkań, pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry Pani. Przede wszystkim skierowałabym Pani uwagę na coś bardzo pozytywnego i dobrego w Pani - ze ma Pani zdolność do refleksji na wniesiony temat, fakt, że rozmyśla Pani o tym, czy Pani postępowanie jest właściwe mówi sam w sobie o tym, ze jakaś "część" Pani chce konfrontować swoje trudności z dwoma osobami, a inna jest w wątpliwościach czy to słuszne. To bardzo wartościowe spostrzeżenie, dające przestrzeń do dalszego głębszego namysłu na temat Pani trudności w ogóle.
Dodałabym także, że - jeśli dobrze rozumiem - jest Pani w obu przypadkach w procesie konsultacji czyli PRZED właściwym procesem terapeutycznym, a więc na tym etapie to jest najwłaściwszy czas do tego by swoje obawy omówić z najlepiej obiema terapeutkami. Później nastąpi najpewniej etap podjęcia decyzji oraz zawarcie tzw kontraktu terapeutycznego , a odpowiednie w nim zapisy na pewno pomogą rozwiać wątpliwości i |"wyklarują "sytuację.
Pozdrawiam Panią serdecznie.
Aneta Widłak
Pani decyzja o rozpoczęciu terapii i chęć znalezienia terapeuty, z którym będzie się Pani czuła komfortowo, to ważny i przemyślany krok. Naturalnie, różne osoby mogą wywoływać różne reakcje, więc to, że ma Pani różne odczucia po spotkaniach z obiema terapeutkami, jest całkowicie zrozumiałe. Ważne jest, aby wybrać osobę, z którą poczuje się Pani bezpiecznie i z którą będzie mogła nawiązać zaufaną relację, bo to właśnie zaufanie i poczucie komfortu stanowią podstawę skutecznej terapii.
Z perspektywy terapeutycznej, danie sobie czasu na ocenę obu osób jest zupełnie naturalnym i właściwym podejściem. Terapia to proces, który rozwija się w czasie, więc nie ma nic złego w tym, że Pani potrzebuje chwilę, by zobaczyć, z kim współpraca układa się najlepiej. Jeśli jedna z terapeutek w wydaje się Pani bardziej odpowiednia, być może to wskazówka, że jej styl pracy lub sposób komunikacji bardziej odpowiada Pani potrzebom. Warto jednak nadal być otwartą na rozwój relacji terapeutycznej, ponieważ to, co na początku może wydawać się bardziej odpowiednie, w miarę kolejnych spotkań może się zmieniać.
Z pewnością warto porozmawiać z obiema terapeutkami o tym, że rozważa Pani jeszcze współpracę z inną osobą. Choć nie jest to obowiązkowe, może to pomóc w stworzeniu otwartego i szczerego klimatu w relacji terapeutycznej. Takie podejście może również wpłynąć na lepsze zrozumienie Pani decyzji i potrzeby dawania sobie czasu na wybór odpowiedniego terapeuty.
Podzielenie się tym z terapeutą, z którym zdecyduje się Pani kontynuować współpracę, może pomóc również w budowaniu zaufania. W ten sposób również druga terapeutka nie będzie zaskoczona decyzją, a sama rozmowa może być pomocna w refleksji nad tym, co Pani daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu w terapii.
Oczywiście, każda z terapeutek może mieć własne podejście do tej sytuacji, ale w ogólnym sensie rozmowa na ten temat pozwala na wyjaśnienie sytuacji w sposób transparentny i respektujący Pani potrzeby. Powodzenia i dobrego dla Pani wyboru życzę! Karolina Wróbel-Kudyba

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.