Chciałabym zadać pytanie dotyczące leczenia kanałowego. Mam 25 lat,około 6-7 lat temu miałam kanałow
2
odpowiedzi
Chciałabym zadać pytanie dotyczące leczenia kanałowego. Mam 25 lat,około 6-7 lat temu miałam kanałowo leczoną dolną szóstkę po prawej stronie. Około miesiąca temu ząb zaczął mnie boleć przy jedzeniu, piciu lub wyjściu np. na mróz. Mój stomatolog zlecił rtg, a następnie stwierdził, że ząb faktycznie był leczony kanałowo ale skoro mnie boli to wciąż wymaga leczenia. Po rtg stomatolog wywnioskował, że prawdopodobnie kanały nie zostały odpowiednio wypełnione, jednak są one bardzo, bardzo wąskie i jeżeli ktoś się tego podejmie to tylko mikroskopowo. Dodam, że ząb przestał boleć jakiś tydzień temu. Moje pytanie dotyczy więc dalszej procedury działania: czy lepiej szukać kogoś kto ponownie zajmie się leczeniem kanałowym z mikroskopem, czy może lepiej wyrwać zęba - ale wtedy co dalej? Koronka, implant? Czy może skoro ząb przestał boleć należy go zostawić i nic nie robić? Dodam, że nie chciałabym wydawać na tego zęba ogromnych pieniędzy, bo po prostu nie będzie mnie na to stać.
Dzień dobry, jeżeli ząb po leczeniu kanałowym boli i jest stwierdzone ,że kanały są nie do końca wypełnione, należy ząb ponownie przeleczyć kanałowo pod mikroskopem (czyli reendo), inaczej ząb będzie do usunięcia, a koszty związane z odbudową brakującego zęba zawsze będą wyższe, niż leczenie. Pozdrawiam dr Kręcisz
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeżeli kanały nie zostały prawidłowo wypełnione wówczas należałoby go ponownie przeleczyć. Leczenie przy użyciu mikroskopu daje większe szanse na powodzenie niż standardowe metody. Nawet jeżeli ząb przestał boleć nie oznacza to, że nie wymaga on ponownego leczenia. Ból może w każdej chwili powrócić, a brak działania może pogorszyć jego stan. Usunięcie zęba wymagałoby odbudowy protetycznej lub zastosowania implantu, co jest bardziej kosztownym rozwiązaniem niż leczenie zachowawcze. Pozdrawiam - Grażyna Bochenek
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.