Chciałabym zapytać na czym polega niefarmakologiczne leczenie depresji? Czuję się, jakbym była w kla

2 odpowiedzi
Chciałabym zapytać na czym polega niefarmakologiczne leczenie depresji? Czuję się, jakbym była w klatce zamkniętej od zewnątrz. Byłam u psychiatry, ale przepisał mi leki, po których czuję się fatalnie. Próbuję żyć na lekach uspokajających i kawach. Gdy myślę, że mam opowiadać komuś o tym, co myślę, czuję, to tak jakby ołów rozlewał się po moim ciele uniemożliwiając jakikolwiek ruch. Po prostu nie dam rady, nie mam siły w sobie grzebać... Wiem, że muszę coś zrobić, dla swoich dzieci, ale nie potrafię się do tego zabrać.
Witam Panią,
przy znacznym nasileniu objawów depresyjnych wskazane jest przyjmowanie leków. W ciężkim stanie trudno jest skutecznie leczyć depresję bez wspomagania farmakologicznego, właśnie dlatego, że zmasowane objawy nie pozwalają rozmawiać o trudnościach. Jeśli leki źle na Panią działają, to należy ponownie skontaktować się z psychiatrią, aby właściwie dobrać preparat lub dawkowanie. Warto też pamiętać, że w przypadku części leków należy liczyć się z koniecznością dłuższego ich przyjmowania, żeby mogły zadziałać. Leczenie cięższych przypadków depresji przynosi najlepsze efekty, kiedy łączy się farmakologię z psychoterapią. Warto pamiętać też o tym, że im szybciej podejmie Pani właściwe leczenie tym większe szanse ma Pani na poprawę swojego stanu. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Warto zauważyć, że już wykonała Pani dużą pracę, konsultując się z lekarzem i przyjmując leki. Jeśli źle się Pani po nich czuje, warto o tym lekarzowi powiedzieć, możliwe, że zmieniony preparat lub dawka pomogą. Jeśli chodzi o niefarmakologiczny sposób leczenia (myślę tu o psychoterapii) - praca polega na nabyciu różnych nowych umiejętności radzenia sobie z przykrymi stanami. Mogą to być umiejętności: obniżania poziomu lęku czy smutku, samouspokojenie, pozbycie się natrętnych myśli. Już określenia, których Pani użyła: "klatka" lub "ołów" mogą stać się korzystnym narzędziem do pracy terapeutycznej (myślę tu o pracy z metaforą). Zawsze warto rozmawiać - lub pomilczeć razem.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.