Chciałam zapytać czy różni się czymś wizyta u terapeuty od wizyty u psychoterapeuty? Mam na myśli pr
3
odpowiedzi
Chciałam zapytać czy różni się czymś wizyta u terapeuty od wizyty u psychoterapeuty? Mam na myśli przebieg wizyty.
Terapeuta to osoba zajmująca się terapią różnego rodzaju, np. terapią zdjęciową, manualną, fizjoterapią itd. A psychoterapeuta zajmuje się pomocą psychologiczną, prowadzi psychoterapię, najczęściej poprzez rozmowę. Potocznie często myli się te dwa zawody lub skrótowo stosuje zamiennie. Ale są to różne profesje i trudno napisać czym się różni przebieg wizyty, bo terapeuta robi b.różne terapie, nie da się tego porównać nie wiedząc o jaki konkretnie profil chodzi. Przypuszczam, że pyta Pani o psychoterapeutę, skrótowo nazywanym "terapeutą".
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie,
Psychoterapeuta to osoba która oferuje sesje oparte na podejściu psychologicznym takim jak poznawczo behawioralna.
Termin "terapeuta" jest bardzo ogolny i może się odnosić to bardzo wielu profesji.
Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Psychoterapeuta to osoba która oferuje sesje oparte na podejściu psychologicznym takim jak poznawczo behawioralna.
Termin "terapeuta" jest bardzo ogolny i może się odnosić to bardzo wielu profesji.
Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Witam. Przede wszystkim zakres i metody działania psychoterapeuty i terapeuty są inne, to dwa odrębne lecz często mylnie utożsamiane ze sobą zawody, podobnie zresztą jest z zawodem psychologa i psychoterapeuty. Terapia może być np. zajęciowa, pedagogiczna, logopedyczna, hipoterapia, dogoterapia, arteterapia - jest wiele rodzajów terapii, służą one aktywizacji, usprawnieniu różnych funkcji, rehabilitacji. Zajmują się nią terapeuci wykwalifikowani w danym rodzaju pomocy. Psychoterapia obejmuje różne podejścia, istnieje np. psychoterapia psychodynamiczna, systemowa, poznawczo-behawioralna czy gestalt, różnią się one między sobą sposobem pracy, ale głównym celem w każdym z nich jest zdrowie i dobrostan psychiczny pacjenta/klienta. O ile u terapeuty np. zajęciowego można dla przykładu tworzyć przedmioty z gliny, rysować, haftować itp. żeby pobudzać aktywność i rehabilitować, o tyle u psychoterapeuty głównie pracuje się poprzez rozmowę i dąży się do przepracowania i rozwiązania problemów psychicznych. Pozdrawiam.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.