- Chciałbym dodatkowo spytać ponieważ nie zrozumiałem do końca odpowiedzi, że jedna Pani u Państwa n

3 odpowiedzi
- Chciałbym dodatkowo spytać ponieważ nie zrozumiałem do końca odpowiedzi, że jedna Pani u Państwa na portalu odpowiedziała, że neurotyzm może być problemem (klinicznym rozumiem) lub nie w zależności od zastosowanego testu psychologicznego, a jeśli miałem test EPQ-R i właśnie tam wyszedły skrajnie wysoki (m. in. introwertyzm też) to świadczy o "spatologizowaniu" tych cech temperamentu (tzn. są one kliniczne "nienormatywne")? - nie rozumiem wyniku opisu (,mam stwierdzoną neurotyczną strukturę osobowości)...

Byłby wdzięczny za wyjaśnienie...

pozdrawiam serdecznie


Kwestionariusz osobowości Eysencka EPQ-R
Nie. Wynik z żadnym teście osobowości sam w sobie nie świadczy o patologii osobości. A już na pewno nie w EPQ-R.

Wysoki wynik skali Neurotyzmu w tym teście należy interpretować jako bardzo wysoką chwiejność i wrażliwość emocjonalną wynikają z budowy układu nerwowego (silna podstawa biologiczna). Osoba z takim wynikiem będzie wrażliwa na działania stresu, skłonna do przeżywania silnego lęku, unikaniu różnych sytuacji życiowych, martwienia się i długotrwałego przeżywania emocji, objawów somatycznych.
Samo w sobie nie świadczy to o zaburzeniu. Jednak jeśli osobę taką wsadzimy w stresujące środowisko to z dużym prawdopodobieństwem u osoby wystąpią zaburzenia lękowe, depresyjne, somatyczne na tle psychologicznym.

Stąd jeśli wynik testu pokrywa się z rzeczywistością to warto:
a) w miarę możliwości tak zorganizować sobie życie, aby było ono bardziej spokojne niż stresujące,
b) nie zaszkodzi konsultacja z psychiatrą, który mógłby nie tylko zweryfikować czy faktycznie pozostajemy w zakresie zdrowia psychicznego, ale być może zalecić jakieś leki, które pozwoliłyby nieco zredukować poziom przeżywane stresu i lęku,
c) skorzystać z krótkoterminowej współpracy z psychologiem, najlepiej, aby miał podstawy w nurcie poznawczo-behawioralnym i z nim wypracować skuteczne mechanizmy radzenia sobie ze stresem
c) sięgnąć po psychologiczną i rozwojową literaturę z zakresu radzenia sobie ze stresem i technik poznawczych w kontrolowaniu emocji, np. polecałbym: "ABC Twoich emocji" - Maultsby, Wirga, DeBernardi

Zachęcam do umówienia się na konsultacje, na których moglibyśmy popracować nad wypracowaniem przez Pana metod i technik, które pozwolą lepiej radzić sobie ze stresem.

Pozdrawiam i powodzenia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby omówić ten temat szerzej podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry.
O ile wyniki testów są pomocnym narzędziem, nie wystarczają często do stwierdzenia, czy dana cecha jest "patologiczna" czy też nie. Temperament jest w pewnym sensie rusztowaniem, na którym budowana jest osobowość i to ona ma u dorosłych bardzo duże znaczenie. Cechy temperamentu mogą, ale nie muszą manifestować się zawsze i w każdej sytuacji. Nawet osoba z bardzo wysokim wynikiem w skali neurotyzmu może funkcjonować prawidłowo, a to właśnie ogólny poziom funkcjonowania w różnych sferach życia jest najważniejszy przy stwierdzaniu, czy dana cecha ma "patologiczny" charakter. Bardzo ważne jest również powiązanie neurotyzmu z innymi cechami.
W skrócie - by stwierdzić, czy cecha ma problemowy charakter konieczna jest ocena funkcjonowania w różnych sferach życia (praca, dom, życie towarzyskie, zainteresowania itd.). Oceny takiej dokonujemy za pomocą wywiadu.
Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.