Chciałbym gorąco poprosić o wskazanie dalszej drogi w sprawie którą opiszę kilku zdaniach poniżej:

2 odpowiedzi
Chciałbym gorąco poprosić o wskazanie dalszej drogi w sprawie którą opiszę kilku zdaniach poniżej:
Wiek:32. Typ narwańca "wszystko zrobie sam nawet jak trzeba przenieść coś tonowego":)

Od 2 miesięcy zacząłem odczuwać ból w obrębie lewego biodra, ból nasilał się z dnia na dzień i pronieniuje do stopy.
USG Biodra nie wykazało żadnych nieprawidłowości, polecono wykonanie Rezonansu Magnetycznego odcinka lędźwiowego które wykazało:
- Na poziomie L4/L5 widoczna jest szerokołukowa tylko pośrodkowa protruzja jądra miażdzystego dokanałowo na głębokości 6mm, skierowana ku dołowi na długości 9mm, z uciskiem worka oponowego i skumulowanych korzeni nerwowych ogona końskiego, z uciskiem na korzenie nerwowe w zachyłkach korzeniowych - nieco bardziej po stronie lewej, bez jednoznacznych cech ucisku na nerwy rdzeniowe - możliwa jest ew. kolizja ułożeniowa z nerwami rdzeniowymi.

Oprócz tego jest jeszcze kilka mniejszych awarii tj:
Na poziomie Th11/Th12 - dyskretny bulging krążka międzykręgowego dokanałowo i do obu otworów międzykręgowych oraz tylno pośrodkowo prawoboczna protuzja jądra miażdzystego dokanałowo na głębokość 2-3mm z cechami odcinkowgo uszkodzenia struktury pierścienia włóknistego z uciskiem worka oponowego, z pośrednimmodelowaniem przedniej powierzchni rdzenia kręgowego, bez jednoznacznych cech ucisku na korzenie nerwowe i rdzeniowe
Na poziomie L2/L3 i L3/L4 dyskretny bulging krązka międzykręgowego dokanałowo i do obu otworów międzykręgowych, bez cech ucisku.
Na poziomie L5-S1 - szerokołukowa tylno pośrodkowo lewoboczna protuzja jądra na głebokości 3mm, bez cech ucisku.
Po konsultacji z neurochirurgiem, 3 tygodnie temu, dostałem zalecenie, że jeśli nie przejdzie w przeciągu 2 tygodni, to sugeruje operacyjne usunięcie wypadnięcia dysku.

Moje pytanie do Państwa, czy da się to jakoś jeszcze ponaprawiać fizjoterapeutycznie, rehabilitacyjnie, czy lepiej od razu kłąść się na stół operacyjny?
Z góry bardzo wszystkim dziękuję za poświęcony czas w mojej sprawie.
Pozdrawiam!
Czy występują u Pana w obrębie kończyny dolnej, do której promieniuje ból, zaburzenia czucia w obrębie powłok skórnych? Można to łatwo porównać chociażby podczas kąpieli, kiedy gąbką czyścimy skórę, niektóre jej fragmenty obrębie kończyny mogą wydawać się "inne" i "nie swoje". Czy występuje osłabienie siły mięśniowej (np. opadanie stopy)? Kiedy ból jest najmocniejszy (rano/popołudniu/wieczorem/nocą), czy jest ciągły czy nawracający? Jeśli nie ma poważnych zaburzeń czucia, znaczącego osłabienia siły mięśniowej a ból nie uniemożliwia codziennego funkcjonowania to polecał bym zaczekać z zabiegiem, na niego zawsze będzie czas. Warto udać się do sprawdzonego i polecanego fizjoterapeuty w okolicy, im szybciej tym lepiej, ponieważ nie musi Pan cierpieć z powodu bólu. Po wywiadzie i badaniu na pewno uzyska Pan więcej informacji, ponieważ wyniki badań obrazowych są tylko jednym z elementów diagnostyki układu ruchu, a znaleziska w rezonansie magnetycznym często nie pokrywają się z objawami pacjenta.

Dzień dobry. Proszę udać się do fizjoterapeuty. Faktycznie z opisu wynika, ze jest sporo przepuklin, jednakze ja bym spróbował porozluźniać struktury mięśniowo-powieziowe i mobilizował odcinek L i L-S na trakcji. Tak aby zwiększyć ruchomości jednostek ruchowych kręgoslupa a następnie ćwiczenia specjalistyczne. Proszę udać się do fijzoterpeuty, który przeprowadzi dokładne badanie. Nie kiedy my jako fizjoterpeuci nie jesteśmy w stanie pomóc przy bardzo zaawansowanych zmianach i pozostaje operacja. Pozdrawiam