chciałbym jeszczeraz dopytać odnośnie diagnozy F48.9 ponieważ u Państwa Pani z dziedziny psychologi

2 odpowiedzi
chciałbym jeszczeraz dopytać odnośnie diagnozy F48.9 ponieważ u Państwa Pani z dziedziny psychologi odpowiedziała, że jeśli nie ma wyraźnego dominującego objawu to przy nerwicy stawia się ww. kod , a moje pytanie dotyczyło czy może mieć ona (ten tzw. F48.9) jeden objaw i w dodatku przejawiający się autoerotyką (masturbacją, etc.) instrumentalną lub regresywną? - taką jakby masturbacją "nerwicową"?
Dzień dobry, wielu pacjentów przykłada ogromne znaczenie do kodu, jaki zostanie nadany ich dolegliwości. Owszem, jest on ważny o tyle, o ile pozwala zrozumieć przyczyny pojawiania się objawów i mechanizmy, które powodują ich występowanie. No, chyba że w związku z nadaniem kodu osoba może mieć przepisane jakieś konkretne leki lub zostać skierowana do konkretnej placówki. Nieraz też pacjenci, którym trudno zgłosić się po pomoc zaczynają rozważania na temat kodu ICD zamiast po prostu poprosić o pomoc w konkretnej sprawie. To można traktować jak rodzaj unikania konfrontacji z problemem... Bo po pierwsze, czasami tych rozpoznań może być kilka i mogą się one nakładać. Po drugie, czasami postawiona "diagnoza" jest jedynie hipotezą, wymagającą dalszej weryfikacji. Czasami w ogóle nie mamy do czynienia ze stanem chorobowym, co wcale nie znaczy, że pacjent nie potrzebuje pomocy, ani że bez kodu jej nie otrzyma! Natomiast jeśli chodzi o samą sprawę, przyczyn i celów masturbacji instrumentalnej może być wiele i bez dłuższej rozmowy nie sposób wskazać jednoznacznie o co chodzi. Podsumowyjąc wydaje mi się, że większe znaczenie od samego rozpoznania jest uzyskanie faktycznej pomocy w sprawach, które pacjenta niepokoją, ułożenie sobie w głowie na ile poważny jest to problem itd.

Dzień Dobry,
polecam skontaktować się ze specjalistą , aby szerzej omówić problem podczas wizyty.
Pozdrawiam serdecznie