Chciałbym prosić o poradę w sprawie problemów emocjonalnych dorosłego sportowca (tenisista). Zawodni

2 odpowiedzi
Chciałbym prosić o poradę w sprawie problemów emocjonalnych dorosłego sportowca (tenisista). Zawodnik ma problemy z kontrolowaniem emocji podczas meczów (poza meczami jest introwertyczny, spokojny, ciężko go wyprowadzić z równowagi), gdyż kocha swój sport i bardzo zależy mu na wygrywaniu. Ma największy problem z wybuchami gniewu i autoagresji, podczas meczów odczuwa ogromną presję, przeżywa każdą przegraną piłkę, zaczyna krzyczeć, narzekać oraz dokonywać samookaleczenia (podczas meczu uderza się rakietą w nogi lub pięścią w ramę rakiety aż do krwi). Prawdopodobnie aby się ukarać oraz aby obniżyć napięcie, wyrzucić z siebie emocje.

Dzień dobry, wiem, że ciężko jest poradzić przez internet, jednak liczę na pomoc. Jak można pomóc zawodnikowi "tu i teraz", jak z nim pracować przed meczem, po meczu? Rozmowy psychologiczne, ćwiczenia relaksacyjne nie pomagają.
Oraz w dłuższej perspektywie - jaki nurt psychoterapii byłby najlepszy w tym przypadku?
Dzień dobry,
skoro reakcje na stres są aż tak silne, może okazać się, że niezbędne będzie włączenie leków, które pomagają kontrolować emocje i obniżają poziom napięcia. Gdybym miała poradzić, polecałabym terapię w nurcie DBT oraz konsultację z lekarzem psychiatrą. Mam nadzieję, że podjęcie tych kroków pomoże odzyskać spokój i kontrolę nad emocjami.
Życzę powodzenia !

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Rozumiem, że sytuacja, z którą się Pan zmaga może być bardzo trudna i frustrująca zarówno dla Pania jak i zawodnika. W przypadku problemów emocjonalnych, zwłaszcza takich jak kontrolowanie gniewu i autoagresja, istotne jest zrozumienie głębszych przyczyn tych reakcji.

W nurcie Gestalt podejście do pracy z takimi wyzwaniami opiera się na zrozumieniu procesów zachodzących w teraźniejszości. Ważne jest zgłębienie co dokładnie dzieje się w momencie meczu, gdy te emocje wybuchają. Czy są to określone myśli, które pojawiają się w umyśle zawodnika? Jakie są fizyczne odczucia towarzyszące temu doświadczeniu? Czy są jakieś sytuacje z przeszłości, które mogą wpływać na to, jak reaguje on podczas meczów?

Praca nad świadomością własnych reakcji i mechanizmów obronnych jest kluczowa. Można eksperymentować z różnymi technikami, takimi jak uważność (mindfulness), aby pomóc zawodnikowi zauważyć i zaakceptować swoje emocje, zanim doprowadzą one do wybuchu. Ćwiczenia uważności mogą pomóc mu w zauważeniu wczesnych sygnałów wzrostu napięcia i umożliwić mu reakcję na nie w sposób bardziej konstruktywny.

Ważne jest również stworzenie bezpiecznej przestrzeni (psychoterapia), w której zawodnik może wyrażać swoje emocje i myśli bez obawy przed oceną.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.