Chciałbym się dowiedzieć czy można uratować ząb bez pewnej części zębiny? W jednym z trzonowych , do

1 odpowiedzi
Chciałbym się dowiedzieć czy można uratować ząb bez pewnej części zębiny? W jednym z trzonowych , dolnych zębów mam dziurę(od kilku miesięcy) i zauważyłem w ostatnim czasie że ta zrobiło się więcej miejsca w tej dziurze, tak jakby ubyło zębiny. Mam również wrażenie, że dziura zrobiła się trochę większa. Był pewien czas, że ząb bolał, pulsował. Teraz czasem to pulsowanie się zdarza i ból też, ale ból pojawia się głównie podczas picia gorących lub zimnych napojów i w przypadku dostania się za dużej ilości jedzenia do zęba. Ale też ząb czasem samoistnie boli. Po każdym posiłku, jedzeniu przepłukuję jamę ustną wodą. Parę dni temu zauważyłem że przy dziurze na granicy z innym zębem pojawiła się mała czarna plamka.
Czy ten ząb nadaje się do uratowania?
I jak można rozpoznać zapalenie miazgi zęba?
Z opisu dolegliwości jakie stwarza ząb wynika, że najprawdopodobniej występuje zapalenia miazgi zęba, najważniejsze to ustalić czy jest to zapalenie odwracalne czy nieodwracalne. To pierwsze można leczyć bez leczenia kanałowego, drugie - zawsze z leczeniem kanałowym. Ząb powinien zostać oceniony przez lekarza dentystę, który dokona kwalifikacji zęba do odpowiedniego leczenia. Po pierwsze należy ustalić czy ząb można odbudować, jeśli nie ma przeciwskazań to kolejna kwalifikacja będzie dotyczyć konieczności leczenia endodontycznego - zostaną wykonane testy sprawdzające reakcję zęba, czy jest prawidłowa, czy nie. Z pewnością lekarz będzie chciał wykonać zdjęcie radiologiczne w celu oceny korzeni i tkanek otaczających ząb.
Nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie czy ząb będzie nadawał się do uratowania bez badania klinicznego.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.