Chciałbym się zapytać czy z powodu fobi społecznej można stwierdzić niezdolność do pracy.
2
odpowiedzi
Chciałbym się zapytać czy z powodu fobi społecznej można stwierdzić niezdolność do pracy.
Bez kontekstu trudno powiedziec. W dzisiejszych czasach praca via home office umozliwia bycie obecnym, ale niewidocznym, wiec mysle, ze zadna fobia nas od pracy nie dyskwalifikuje...
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak, znam takie sytuacje. Podstawą do ustalania stopnia niepełnosprawności jak najbardziej mogą być "utrwalone zaburzenia lękowe o znacznym stopniu nasilenia" - taką formę może przybierać również fobia społeczna. Kluczową strategią typową dla zaburzeń lękowych jest unikanie. W przypadku fobii społecznej prowadzić ona może do stopniowego zanikania kontaktów społecznych, pogorszenia wyników w szkole czy pracy (chorzy często pracują znacznie poniżej indywidualnych możliwości), problemów w nawiązywaniu relacji . Jednym z kryteriów, na podstawie których osoba chora jest kwalifikowana do danego stopnia niepełnosprawności jest m.in. zdolność do sprawowania ról społecznych (w tym dbania o swoje zdrowie: regularnego uczestnictwa w psychoterapii, wizyt u lekarza) oraz niezdolność do pracy zarobkowej. Osoba z nasiloną fobią społeczną może wymagać, np. czasowej, częściowej pomocy innych osób aby brać udział w leczeniu, co może ją kwalifikować do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Rokowanie w terapii fobii społecznej zależy od wielu czynników. Uważa się, że ważny jest np. wiek, w którym zaczęły się objawy oraz postać fobii. Fobia w postaci ogranicznonej do jednej lub kilku sytuacji (np. publiczne przemawianie), rozpoczynająca się w wieku młodzieńczym rokuje lepiej. Ale już typ uogólniony, dotyczący większości sytuacji społecznych, rozpoczynający się w dzieciństwie prowadzić może do całkowitej izolacji i unikania jakichkolwiek kontaktów społecznych. Ponadto, w typie uogólnionym fobii często współwystępują inne zaburzenia psychiczne: depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy nadużywanie substancji psychoaktywnych. Wówczas towarzyszące problemy oddziałują negatywnie na przebieg procesu leczenia fobii społecznej, co może wiązać się z orzeczeniem czasowej niezdolności do pracy.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.