Chciałbym się zorientować jak obecnie wygląda sytuacja porodu u osób, które mają/miały problemy z si

2 odpowiedzi
Chciałbym się zorientować jak obecnie wygląda sytuacja porodu u osób, które mają/miały problemy z siatkówką. Konkretnie pytam w sprawie mojej dziewczyny, która 6 lat temu przeszła zabieg laserowania siatkówki. Jej Siatkówka została zabezpieczona przez dobrego specjalistę, który wykonuje takie zabiegi za granicą. Od wielu lat jej krótkowzroczna wada wzroku jest stabilna. Dokładnie nie wiem ile dioptrii wynosi, ale jest wysoka. Od czasów liceum nosi przez cały czas soczewki kontaktowe(wcześniej nosiła okulary). Co pół roku poddaje się kontroli. Jej ostatnia kontrola wykazała, że wszystko jest stabilnie. Dziewczyna kończy w lipcu 30 lat.

Zgodnie z dokumentem : Konsensus okulistyczno-położniczy w sprawie wskazań do rozwiązania porodu drogą cięcia cesarskiego z powodu zmian w narządzie wzroku, który można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Okulistycznego jest napisane, że występuje niskie ryzyko jakichkolwiek powikłań okulistycznych dla osób ze stabilną wadą, które miały odwarstwienie siatkówki, przy czym zostało ono zoperowane więcej niż rok przed ciążą. Interesuje mnie jak wygląda sytuacja w praktyce, czy kobiety z takimi problemami mają szanse urodzić w naturalny sposób, czy raczej prawie zawsze lekarze dmuchają na zimne wykonując cesarskie cięcie, jak można wyczytać w sieci na paru serwisach. Bardzo się martwie o dziewczynę. Bardzo bym nie chciał, żeby miała tego typu ranę na brzuchu. Byłbym wdzięczny za wszelkie informację.
Pozdrawiam
Lekarze nie dmuchają na zimne, cięcie cesarskie to poważna operacja i jeśli nie ma do niej wskazań to się jej nie wykonuje. Skoro nie ma zmian siatkówki to brak jest przeciwwskazań do porodu siłami natury. Ostateczna decyzja należy oczywiście do położnika, po konsultacji z okulistą.

Witam

Laser siatkówki... nie oznacza odwarstwienia siatkówki.
Niestety w naszej szerokości geograficznej laser wykonywany jest niestety na wyrost. Nie wszystkie zmiany siatkówki są wskazaniem do lasera.
O porodzie decyduje lekarz prowadzacy ciążę , oczywiście w takim wypadku wskazana jest konsultacja okulistyczna.
Pozdrawiam Anna Maria Bilkiewicz-Pawelec #powieki #okulistykaAnnaMaria #laser #siatkowka #okulistabydgoszcz