Chcialbym spytać się, czy powinienem udać się do jakiegos lekarza lub kogos podobnego. Posiadam lęk

7 odpowiedzi
Chcialbym spytać się, czy powinienem udać się do jakiegos lekarza lub kogos podobnego. Posiadam lęk przed np. kupywaniem w sklepie lub jedzeniem samemu w restauracji- nie wiem czego się boję, kontaktu? Po prostu odczuwam lęk. Posiadam gorsze dni, w których czuje burze w głowie (dosłownie). Moja samoocena jest starsznie niska, co przeszkadza mi w codziennym życiu, chociazby zapytaniem obcej osoby o coś- czuje się gorszy i boje się, że osoba ta mnie wyśmieje. Przechodziłem napady autoagresji, ze względu na złą sytuacje w domu, niby jest okej bo poszłem mieszkac do innego rodzica, ale nadal mysli mi wracaja. Bylem u psychologa to pani kazała mi podnieść glowe do gory i zyc dalej. Nie daje rady z myślami, izoluje się od każdego, denerwuje mnie jak ktoś się obok mnie śmieje, mam ochote wyjść i być sam. Gdy się zdenerrwuje to wszystko zaczyna być chaotyczne i zaczynam mieć problemy z oddychaniem, a gdy mam własnie cos kupic w sklepie, to zaraz cały sztywnieje i tylko czuje jak serce bije szybciej i mocniej. Choruje tylko na hashimoto i biore euthyrox. powinienem umowic sie na wizyte do psychologa?
Z opisanej przez Pana sytuacji wynika, że pomoc terapeutyczna mogłaby istotnie poprawić jakość Pana życia. Są terapie, w których można przepracować własne lęki, dostać konkretne narzędzia pracy nad sobą i opanowywaniem emocji w paraliżujących sytuacjach. Również niska samoocena to zagadnienie, nad którym można z powodzeniem pracować tak, aby być bardziej pewnym siebie, częściej odczuwać spokój i szczęście. Taka zmiana pozwala również nawiązać lepsze relacje z ludźmi i cieszyć się z ich obecności, a nie jej unikać. Nie wiem, z jakiej części Polski Pan pochodzi, lub czy jest Pan otwarty na kontakt przez internet, ale polecam Panu znalezienie terapeuty, który pracuje metodami terapii poznawczo-behawioralnej. Jest to metoda krótkoterminowa: skupiona na rozwiązaniu Pana problemów, która dostarcza konkretnych narzędzi (również w stanach lękowych), przydatnych również po zakończeniu psychoterapii. Wysyłam serdeczności i trzymam kciuki za to, aby odnalazł Pan swój spokój :).

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. W przypadku znacznie nasilonych trudności obniżających komfort życia i zagrażających zdrowiu zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą, a nie psychologiem. Psychoterapia to metoda leczenia, a skorzystanie z niej daje narzędzia do lepszego radzenia sobie z problemami lub ich całkowitego wyeliminowania. Dodatkowo, choroba tarczycy również może mieć wpływ na sferę psychiczną - warto poruszyć ten temat na wizycie u endokrynologa. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
z opisu sytuacji, przeczytałam, że przeżywa Pan kilka bardzo silnych stanów emocjonalnych. Mam tu na myśli, między innymi: poczucie niskiej wartości, silne lęki, prawdopodobnie fobie. Wyobrażam sobie, że one na tyle koncentrują Pana uwagę, iż nie może Pan swobodnie funkcjonować i że pogarsza się sposób, w jaki odbiera Pan swoje życie. Pomoc psychoterapeutyczna jest, moim zdaniem, w tej sytuacji bardzo potrzebna i nie zgodzę się z panią psycholog, że „głowa do góry i nie przejmować się tym”, bo samo przejdzie. To zaprzeczenie Pana cierpieniu i może powodować, że będzie Pan coraz bardziej i częściej unikał kontaktów społecznych, doświadczając coraz większej izolacji. Jest więc bardzo prawdopodobne, że stan ten będzie się nasilał.
To, że był Panu u pani psycholog i opisuje tu swoją sytuację, wskazuje na to, że położenie, w jakim się Pan znajduje, jest na tyle odczuwalne, że Pan już podejmuje kroki w zakresie znalezienia pomocy i przejawia gotowość do pracy.
Serdecznie Pana pozdrawiam i trzymam kciuki za służące Panu, efekty pracy z psychoterapeutą. :)
Zaburzenia które Pan opisuje, mogą być nasilane przez kłopoty endokrynologiczne. Przy stosowaniu Euthyroxu (który jest stosunkowo bezpieczny), jeżeli na początku leczenia dawki leku zwiększa się zbyt szybko, mogą pojawić się m.in. zaburzenia rytmu serca (przejawiające się choćby napadami lęku w czasie zaburzeń rytmu serca), kołatania serca, odczuwanych duszności, niepokoju ruchowego czy dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Nie pisze Pan, od kiedy pojawiły się te dolegliwości, ale warto sprawdzić także te informacje u endokrynologa i uzyskać komplet badań. człowiek to ciało i dusza w jednym - kiedy choruje jedno, drugie zaczyna funkcjonować nieprawidłowo.
Jednak Pana objawy jak najbardziej stanowią o potrzebie pracy z psychologiem i/lub psychoterapeutą. Myślę, że warto dokonać całościowej analizy Pana sytuacji i najpierw ustalić przyczynę tych dolegliwości, a potem zasoby i potrzeby, dla ustalenia prawidłowej i skutecznej metody terapii psychologicznej. Życzę dużo zdrowia, Dominika Wieland-Lenczowska
Dzień dobry,
Opisane przez Pana dolegliwości i trudności w codziennym funkcjonowaniu wskazują na zaburzenie lękowe, objawy takie jak przyspieszony puls, problemy z oddychaniem to właśnie somatyczne objawy lęku. Pana trudności mogą wynikać z zaniżonej samooceny i lęku społecznego, a także z wczesnych doświadczeń życiowych. Zalecam Panu konsultację z psychologiem, który pomoże Panu pokonać doświadczane trudności, a przede wszystkim będzie wyrozumiały i empatyczny. Gdyby był Pan zainteresowany, zapraszam na spotkania online,
Pozdrawiam
Agata Bukowska
Dzień Dobry, widzę, że sprawa jest trudna. Zalecam kontakt ze specjalistą,aby szerzej omówić ten problem. Pozdrawiam serdecznie

Umówienie się na konsultacje psychologiczne jest bardzo ważnym krokiem, ponieważ pozwoli Ci uzyskać profesjonalną pomoc i wsparcie w rozwiązaniu Twoich problemów. To może być pierwszy krok do poprawy Twojego stanu zdrowia.

Eksperci

Arkadiusz Siekierzycki

Arkadiusz Siekierzycki

Psycholog, Psychoterapeuta

Szczecin

Marcin Okoński

Marcin Okoński

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Barbara Niżankowska-Półtorak

Barbara Niżankowska-Półtorak

Psycholog

Rzeszów

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 330 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.