Chciałbym zadać pytanie na temat implantów zębowych. Musiałem niedawno usunąć ząb. Stomatolog stwier

2 odpowiedzi
Chciałbym zadać pytanie na temat implantów zębowych. Musiałem niedawno usunąć ząb. Stomatolog stwierdził że nie da się go uratować. Był już dawno temu leczony kanałowo i zaplombowany. Od jakiegoś roku zaczął mnie boleć czasami i w końcu wywiązało się zakażenie i ząb zaczął się ruszać. Diagnoza była taka że można go leczyć ale efekt jest bardzo niepewny i raczej rokowanie są złe. Zdecydowałem więc o usunięcie zęba... może niepotrzebnie ale trudno. To była dolna lewa 5. Obok nie ma już 4 którą mi usunięto gdy byłem jeszcze nastolatkiem (myślę że wtedy pan dentysta się nie popisał i powinien był tę czwórkę leczyć, ale zaordynował rwanie... a ja byłem młody i głupi). Sytuacja wygląda więc tak że po jednej stronie nie mam obok siebie 5 i 4 - mam za to sporą przestrzeń po zębach. To celem wstępu :)

Moje pytanie jest następujące. Czy w takim przypadku możliwe jest założenie jednego implantu i zastosowanie mostu na jeden ząb zastępujący 4 i 5. Jak wspomniałem wcześniej 4 została usunięta dawno temu (kilkanaście lat) i przestrzeń pomiędzy 5 (tą wyrwaną obecnie) kiedy jeszcze sobie tkwiła w mojej szczęce a 3 była tak mała, że nie zmieścił by się tam normalny ząb. Zapewne nastąpiło przemieszczenie się zębów 3 i 5 ku sobie stąd ta zmniejszona odległość między nimi. Czy może jednak lepiej dać dwa implanty i oddzielne zęby. Zapewne jest to sprawa indywidualna do ustalenia w czasie wizyty u lekarza. Interesuje mnie jednak czy takie rozwiązanie jest możliwe technicznie i medycznie. Jeden implant jako fundament dla dwóch zębów to tańsza perspektywa.
Dzień dobry, właściwie odpowiedział Pan sobie sam - to sprawa indywidualna i ustala się ją w trakcie badania u lekarza. Jeżeli po usunięciu zęba ,zęby sąsiednie przemieściły się na tyle ,że prawie zamknęły lukę po usuniętym zębie ,to faktycznie po kolejnej ekstrakcji może być miejsce tylko na jeden ząb, czyli jeden implant. Natomiast jeden implant nie może być fundamentem dwóch zębów ! Wynika to z warunków zgryzowych i możliwości nadmiernego przeciążenia implantu. Pozdrawiam dr Kręcisz

Witam zdecydowanie bez indywidualnej konsultacji wykonania zdjęć nie da się tego określić.W stomatologii nie stosuje się metody podwójnego obciążenia implantu .