Chciałem dopytać czy jest jakiś odgórny obiektywny schemat reakcji afektywnych na daną sytuację, któ

2 odpowiedzi
Chciałem dopytać czy jest jakiś odgórny obiektywny schemat reakcji afektywnych na daną sytuację, który musi spełniać kryteria "normalności" medycznej aby był uznany za zdrowy? - tj. właśnie ta utrata pracy choćby tzn. jeśli ktoś ją stracił, a miał wiele zobowiązań to się martwi emocjonalnie ale gdy inna osoba utraciła ją nie lubiąc jej to się nie martwi lecz odczuwa ulgę. - Gdyby ww. reakcje na te same sytuacje były odwrotne emocjonalnie to już chyba niedostosowany afekt z tego wynika.
Szanowny Panie,
Kwestię "zdrowia" czy też normy można postrzegać z kilku różnych perspektyw. Rolą osoby pomocowej jest wspieranie Klienta lub Klientki w konkretnym, osobistym kontekście, więc porównywanie do innych może być zwyczajnie bezpodstawne.
Wymienione przez Pana sytuacje można postrzegać z kilku perspektyw. Utrata posady może z jednej strony generować stres z uwagi na możliwe problemy finansowe, ale może w tym samym momencie wywoływać poczucie ulgi, jeżeli dana osoba nie przepadała za miejscem pracy.
Obecność różnych emocji względem jednej sytuacji jest zrozumiała ze względu na to, że każde zdarzenie możemy rozpatrywać pod różnym kątem.
Mam nadzieję, że pomogłam.
Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nie istnieje jednoznaczny "odgórny obiektywny schemat" reakcji afektywnych, który jednoznacznie definiowałby zdrowe reakcje na określone sytuacje życiowe. Odpowiedzi emocjonalne są złożone, indywidualne i zależą od wielu czynników, takich jak osobiste doświadczenia, temperament, wsparcie społeczne, czy strategie radzenia sobie.
W związku z tym, ocenianie reakcji afektywnych nie powinno polegać jedynie na ich zgodności z jakimś abstrakcyjnym standardem "normalności". Zdrowa adaptacja obejmuje umiejętność dostosowania się do trudnych sytuacji życiowych, korzystania z dostępnego wsparcia, a także możliwość wyrażania i przetwarzania własnych emocji.

W praktyce psychologicznej diagnoza czy ocena zdrowia psychicznego zawsze bierze pod uwagę kontekst, a nie tylko same objawy. Jeśli ktoś ma trudności w radzeniu sobie z emocjami, szczególnie jeśli są one bardzo ograniczone lub nadmiernie intensywne, warto skonsultować się z psychologiem czy specjalistą ds. zdrowia psychicznego, aby uzyskać pomoc i wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.