Chłopak zabrania mi kontaktów z koleżankami, obraza się gdy powiem zupełnie normalne słowa jak spoko

8 odpowiedzi
Chłopak zabrania mi kontaktów z koleżankami, obraza się gdy powiem zupełnie normalne słowa jak spoko czy dzięki zamiast dziękuje. Ogranicza mnie we wszystkim. Kiedy ubiorę się ładniej i pomaluje pyta dla kogo po co i dlaczego
Dopytam, co w tej sytuacji jest problem, trudnością ?
Zabranianie kontaktów z koleżankami, ograniczanie we wszystkim to zachowania kontrolujące, które mogą wynikać z różnych spraw, na przykład z lęku, niskiej pewności siebie ale też wielu innych, tu musiałybyśmy zapytać chłopaka co stoi za jego zachowaniami.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Pisze Pani o swoim chłopaku i jego zachowaniach, które w miejsce budowania relacji proponują dominację i kontrolę. Niewiele pisze Pani o sobie. Tymczasem sprawą jest, jak Pani przeżywa takie zachowanie, jak się Pani do niego adaptuje, czy i w jaki sposób stawia Pani granice, dlaczego wybrała Pani właśnie taką relację itd.
Związek z zazdrosnym partnerem to duzy problem i to bez względu czy ma się 15, 30 czy więcej lat.
Co Pani przeżywa gdy on się tak zachowuje.?
Czy on o tym wie.? Rozmową z psychologiem pozwoli
ustalić więcej szczeģółów i pomoże Pani znaleźć rozwiązanie tej sytuacji.
Szanowna Pani, Przypuszczam, że takie traktowanie przez chłopaka zaczyna Pani przeszkadzać i stąd napisała Pani to pytanie. Jeśli moja hipoteza jest poprawna, to dobrze, że szuka Pani pomocy i ma niezgodę na takie traktowanie. Nikt nie ma Pani traktować w taki sposób, że taki sposób, że Pani wolność i swoboda są ograniczone, a Pani jest kontrolowana. W związku ustala i uzgadnia zakres swobód. Obu stronom musi on odpowiadać. Związek z nadmiernie kontrolującym partnerem może mieć poważne konsekwencje dla Pani dobrostanu. Problem nie mija z czasem, a wręcz się nasila.
Proszę o siebie zadbać - rozmowa z kimś - na przykład psychologiem - pomoże Pani obejrzeć z perspektywy Pani sytuację i obrót spraw, żeby podjąć dalsze działania.
Podała Pani zbyt mało informacji o Was i o Waszym związku. Jak długo trwa, jaka jest różnica wieku, czy znacie swoich przyjaciół. Każda z informacji może stawiać ten problem w innym świetle. Od naturalnej zazdrości o partnerkę szalenie zakochanego nastolatka do patologicznej zazdrości znacznie starszego bądź znacznie dojrzalszego partnera. Jeśli postrzega Pani zazdrość jako objaw próby dominacji i kontroli proszę porozmawiać z kimś bezstronnym znającym Was oboje mogącym wyrazić swoją opinię. Jeśli kogoś takiego nie ma proponuję porozmawiać z psychologiem.Pozdrawiam
W związku dobrze jest już na samym początku ustalić zasady mające za zadanie scalać związek, jak również informować wprost drugą stronę o wzajemnych potrzebach i oczekiwaniach. Zachowania, które opisuje Pani w przypadku partnera mogą powodować duży dyskomfort, ponieważ są nastawione na kontrolowanie, co może świadczyć o braku zaufania do Pani. Dobrze byłoby o tym spokojnie porozmawiać z Pani chłopakiem. Jednocześnie warto się zastanowić, czego potrzebuje Pani od relacji - jakich zachowań Pani oczekuje i co chce Pani dawać od siebie. Co sprawiło, że weszła Pani w relację z kontrolującym partnerem? Jakie stoją za tym przekonania? Zapraszam na konsultacje, jeśli chciałaby się Pani przyjrzeć sytuacji z szerszej perspektywy. Pozdrawiam! Ewa Wojtowicz - Psycholog, Trener mentalny
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Sytuacja, o której Pani pisze, jest sygnałem kontrolującego i manipulującego zachowania. Ważne jest, aby Pani uświadomiła sobie, że ma Pani prawo do własnych relacji i decyzji. Jeśli czuje się Pani ograniczana i kontrolowana, warto porozmawiać z partnerem o swoich uczuciach i granicach. Jeśli sytuacja się nie poprawi, dobrze jest skonsultować się z psychologiem dla dalszej pomocy. Pozdrawiam
Zachęcam do konsultacji psychologicznej w parach lub indywidualnie, aby rozwiązać problemy w związku. Konsultacja psychologiczna może pomóc w rozwoju umiejętności komunikacyjnych i radzenia sobie z trudnościami, poprawie jakości życia i relacji, a także w rozwiązaniu konfliktów w związku.

Eksperci

Piotr Szyłejko

Piotr Szyłejko

Psycholog

Warszawa

Agnieszka Carnevale

Agnieszka Carnevale

Psychoterapeuta

Łódź

Anna Matyja

Anna Matyja

Psychoterapeuta

Oświęcim

Marta Wołowska Ciaś

Marta Wołowska Ciaś

Psychoterapeuta

Babice Nowe

Karolina Ochalska

Karolina Ochalska

Psycholog, Seksuolog

Marki

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 102 pytań dotyczących usługi: kryzys w związku
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.