Chłopiec 5 lat, widzi tylko w 20%. Ma zdiagnozowaną genetyczną wadę nerwu wzrokowego oraz zbyt cienk

1 odpowiedzi
Chłopiec 5 lat, widzi tylko w 20%. Ma zdiagnozowaną genetyczną wadę nerwu wzrokowego oraz zbyt cienką siatkówkę. Czy są szanse na zahamowanie ślepoty? Do jakiego lekarza się udać? Mamy jakiegoś specjalistę w kraju?
Dzień dobry,
Nieprawidłowości kliniczne mają ogromy wpływ na widzenie u Pani syna. Z tego co Pani pisze wiemy tylko że dziecko widzi na 20%. Widzi to obojgiem oczu, czy każdym osobno? W korekcji czy bez? Czy korekcja poprawia widzenie lub funkcje wzrokowe? Brakuje dużo informacji...
Dziecko powinno regularnie (co 6 m-cy) przechodzić pełne badania okulistyczne oraz optometryczne. Lekarz okulista powinien dokładnie sprawdzić stan kliniczny wraz z dodatkowymi badaniami cyfrowymi takimi jak OCT. Optometrysta powinien sprawdzać ostrość wzroku co najmniej na 2-3 różnych testach oraz dokładnie ocenić funkcje wzrokowe zarówno jedno jak i obu oczne (reakcje źrenic, ruchy oczu, akomodację, wysiłek wzrokowy, czy występuje fuzja lub tłumienie, zezy jawne/ukryte, widzenie przestrzenne itd.) są to parametry które ułatwiają prace wzrokowe i są bardzo ważne. Jeśli są one zaburzone trzeba wybrać metodę aby je poprawić/wzmocnić wzrok. Nawet jeśli nie uda się poprawa ostrości widzenia to poprawimy funkcjonowanie wzrokowe które jest bardzo ważne w procesie rozwoju i nauki.
Okuliści oraz Optometryści pediatryczni funkcjonują w naszym kraju od dawna. Proszę o kontakt prywatny postaram się wskazać takich specjalistów w Pani regionie zamieszkania.