Chodziłam do psychologa który nagle bez wyjaśnień zakończył spotkania. Spotkania dotyczyly terapi ma

5 odpowiedzi
Chodziłam do psychologa który nagle bez wyjaśnień zakończył spotkania. Spotkania dotyczyly terapi małżeńskiej. Czy psycholog tak może?
Witam serdecznie,
bardzo mi przykro, że spotkała się Pani z taką sytuacją!

Nagłe zakończenie procesu psychoterapii (indywidualnej czy małżeńskiej/dla par) nie jest zgodne ze sztuką. Etap zakończenia współpracy również jest procesem i powinien być omawiany z pacjentem, aby umożliwić opracowanie uczuć wynikających z rozstania.

Warto jednak nadmienić, iż zdążają się nieprzewidziane sytuacje życiowe, które mogą uniemożliwić psychoterapeucie/psychologowi wykonywanie pracy.

Pozdrawiam serdecznie,
Nataliia Lahodiuk

Trudno precyzyjnie ocenić sytuację bez dodatkowych informacji od terapeuty. Zgodnie z zasadami etyki zawodowej, psycholog ma obowiązek poinformować pacjenta o powodach zakończenia terapii. Zakończenie jej bez wyjaśnień może być uznane za nieprofesjonalne. Psycholog może zakończyć współpracę z różnych przyczyn, takich jak brak postępów, trudności osobiste lub zawodowe, brak zaangażowania pacjenta, a także w przypadku naruszenia zasad etyki. W każdej z tych sytuacji powinien jednak jasno wyjaśnić powody zakończenia i, jeśli to możliwe, skierować pacjenta do innego specjalisty lub zaproponować alternatywne rozwiązania.
Zakończenie terapii bez wyjaśnień nie jest standardowym działaniem, jakie powinien podejmować psycholog. Według zasad etyki zawodu, terapeuta powinien poinformować pacjenta o zamiarze zakończenia terapii, omówić powody oraz, jeśli to konieczne, zasugerować alternatywne rozwiązania, np. skierowanie do innego specjalisty. W sytuacji, w której taka komunikacja się nie odbyła, warto rozważyć próbę kontaktu z psychologiem w celu uzyskania wyjaśnień. Można też zastanowić się nad konsultacją u innego terapeuty, który zapewni potrzebne wsparcie. W przypadku wątpliwości co do zgodności zachowania psychologa z zasadami etyki, istnieje możliwość zgłoszenia tej sytuacji do odpowiednich instytucji nadzorujących pracę psychologów. Ważne jest, abyś miała zapewnioną ciągłość terapii, zwłaszcza gdy dotyczy to tak istotnych kwestii jak terapia małżeńska.
Bez wątpienia, psycholog powinien zakończyć terapie w sposób profesjonalny. Oznacza to, ze powinna odbyć się rozmowa podczas której w sposób jasny i szczery, przedstawia powody swej decyzji. Jeśli terapia wymaga kontynuacji, psycholog powinien zaproponować ewentualna osobę która będzie mogła go zastąpić. Nie wiemy co było przyczyną tak nagłego zakończenia współpracy, wobec tego nie oceniam postawy tego psychologa. Proszę się zatem nie zniechęcać i spróbować podjąć terapię na nowo.
Dzień dobry, rozumiem, że to nagłe zakończenie terapii jest dla Pani trudne. Najlepiej, gdy odbywa się ono, oczywiście, w porozumieniu i z przekazaniem przyczyn takiego stanu rzeczy. Nie wiemy jednak jakie były przyczyny. Proszę się nie zniechęcać i jeśli czuje Pani, że wciąż jeszcze potrzebuje wsparcia, to proszę poszukać innego psychologa lub terapeuty. Warto też porozmawiać wtedy z nowym terapeutą o uczuciach jakie w Pani spowodowało takie nagle przerwanie terapii - wbrew pozorom może być to pomocne przy określeniu Pani schematów czy mechanizmów w relacjach, również w małżeństwie.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Piotrowska