Chodzimy z 4 miesięczna córeczka do fizjoterapeuty 2 razy w tyg z powodu wzmożonego napięcia mięśnio

2 odpowiedzi
Chodzimy z 4 miesięczna córeczka do fizjoterapeuty 2 razy w tyg z powodu wzmożonego napięcia mięśniowego. Córeczka nie lubi leżeć na brzuszku, pręży się. Powoli widać postępy. Jest jednak jeden ruch w którym postępów brak - córka leżąc na plecach odchyla głowę do tyłu. Tak jakby coś za nią było i by była bardzo zainteresowana tym. Jak próbuję zahamować ten ruch (przyciskajac jej nóżki do brzuszka) to się denerwuje i ostatnio ma już więcej siły i zaczyna ze mną walczyć podnosząc pupę do góry robiac mostek. Fizjoterapeuta twierdzi że ten ruch głowy do tyłu to nie jest od wzmożonego napiecia mięśniowego. Ze może po prostu nauczyła się tego ruchu bo np dużo ulewala albo po prostu jej się podoba. Nie widzę więc żadnych postepow. Fizjoterapeuta mówi żeby się nie martwić. Ze jak usiądzie to nie będzie się odginac i że to niby nic złego. Czy warto iść jednak do innego fizjoterapeuty? Od czego to może być, czy to może być jednak z powodu wzmożonego napięcia?
Z góry dziękuję za pomoc.
Nie lekceważyłbym tych objawów. Zdecydowanie rekomenduję udać się do fizjoterapeuty który specjalizuje się w rehabilitacji dzieci metodą Vojty lub NDT- Bobath (zapewne najlepszy będzie certyfikowany terapeuta). Jeśli wymieniony fizjoterapeuta stwierdzi że córeczka wymaga terapii proszę się nie zastanawiać tylko realizować terapię. Pozytywem jest to że właściwa terapia rozpoczęta przed upływem 6-go miesiąca życia skutkuje pełną eliminacją zaburzeń neurologicznych. Brak podjęcia terapii w sytuacji wskazań najczęściej skutkuje problemami we wszystkich aspektach życia rosnącego dziecka a potem dorosłego człowieka - niewyeliminowane zaburzenia napięcia mięśniowego w szczególności jeśli zaburzenia te są istotne mają bardzo negatywne i niestety trwałe przełożenie na rozwój motoryczny dziecka, skutkują wadami postawy (bywa że bardzo istotnymi) co następczo wpływa na rozwój psychiczny i intelektualny. Co do częstości wykonywanej terapii to właściwa terapia najczęściej jest prowadzona codziennie przez poinstruowanych odpowiednio rodziców.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Radziłabym pójść do innego fizjoterapeuty dziecięcego. Odchylanie głowy wiąże się z podwyższonym napięciem mięśniowym. Nie czekać aż córcia zacznie siadać, bo niestety napięcia te przy obciążeniach podczas siadu same się nie rozchodzą, a niestety często pozostają i wpływają na rozwój motoryki dziecka. W swojej praktyce mam wiele przykładów maluszków, gdzie specjaliści mówili, "że trzeba czekać, że się rozejdzie" .... i trzeba zaczynać terapię od podstaw, czyli m.in. od zlikwidowania napięć. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Rehabilitacja dzieci metodą ndt bobath - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.