Choroba Hashimoto i niskie libido, jak mam sobie pomóc?

4 odpowiedzi
Dzień Dobry, jestem 34-letnia kobieta, u której 3 lata temu wykryto Hashimoto. Mniej więcej od tego czasu mam problem z libido. Bardzo rzadko czuję potrzebę intymnych zbliżeń. Mimo leczenia (euthyrox, suplementy, odpowiednia dieta zalecona przez mojego endokrynologa, regularnych ćwiczeń) ten objaw nie znika. Życie seksualne mogłoby dla mnie nie istnieć. Proszę mi powiedzieć jakie badania powinnam wykonać przed pojawieniem się w gabinecie. Aby od razu potwierdzić lub wykluczyć źródło fizjologiczne. Pozdrawiam.
Witam, droga Pani Hashimoto może wpływać na obniżenie libido, jest to jedno z możliwych skutków zaburzenia (przyczyna biologiczna), dlatego warto otwarcie rozmawiać o tym problemie z lekarzem prowadzącym, z mojej strony możemy popracować nad kwestią psychologiczną Pani seksualności, aczkolwiek ze świadomością, że duża rolę w poziomie Pani libido odgrywają przyczyny biologiczne. Pozdrawiam i serdecznie zapraszam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
W tytule pisze o oziębłości seksualnej i niskim libido, na które wpływ może mieć wiele złożonych czynników. Zjawisko to dotyka zwykle kobiet, które z różnych powodów, somatycznych i psychicznych, nie mają ochoty na współżycie seksualne.
Problemy ze współżyciem seksualnym mogą pojawiać się na tle somatycznym (np. stosowanie leków hormonalnych, które Pani przyjmuje), ale także udział swój mogą mieć czynniki psychogenne związane np. ze stresem, nawarstwieniem się obowiązków, czy trudnością z wyrażaniem uczuć tkj. złość, a też może samym faktem dowiedzenia się o chorobie i odczuwaniu na co dzień jej objawów.
W zakresie badań o które Pani pyta, to na pewno warto skonsultować się z endokrynologiem i powiedzieć mu o tym, że zmaga się Pani z oziębłością, aby mógł on zweryfikować na ile związana jest ona z przyjmowanymi lekami.
Nie zmienia to jednak kwestii tego, że może Pani przyjść do gabinetu i możemy porozmawiać także o innych czynnikach jakie mogą mieć wpływ na tą sytuację, ponieważ zwykle kwestie somatyczne i psychiczne bardzo się ze sobą łączą.
Zapraszam na pierwszą bezpłatną wizytę.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie, przyczyna biologiczna nie wyklucza przyczyn psychiczno-emocjonalnych. Jeśli chodzi o przyczyny biologiczne - proponuję zbadać poziom prolaktyny, a także zapytać lekarza ginekologa/endokrynologa o inne pomysły na badania diagnostyczne w tym kierunku. Jeśli przy uregulowanych hormonach tarczycowych i płciowych nadal występuje ten problem, warto poszukać przyczyn natury psychicznej. Na obniżenie libido wpływ mają bardzo różne czynniki, np. jakość związku z partnerem, wcześniejsze doświadczenia seksualne, poczucie własnej wartości, stosunek do własnego ciała, do bliskości, seksu, relacji damsko-męskich, możliwość realizowania własnych potrzeb seksualnych w obecnym związku, stresory i problemy w innych dziedzinach życia oraz inne. Życzę powodzenia w poszukiwaniach i osiągnięcia satysfakcji w tej sferze życia.
Witam,
Rozumiem, wiele osób z diagnozą Hashimoto zgłasza problem z obniżeniem libido, jednak nie wszytko musi być przyczyną tej choroby . Być może jest to jakiś inny etap w Pani życiu, może ta sfera jest dla Pani w obecnej chwili mniej interesująca niż np: życie zawodowe. Być może jest Pani przemęczona lub boryka się Pani jakimiś problemami , prócz zdrowotnych , o których nie ma Pani z kim porozmawiać . Badania zleci lekarz prowadzący, ja sugerowałam bym też konsultację np. u psychologa , seksuologa. Czasem warto o tej sferze życia , porozmawiać z profesjonalistą , rozwiać wątpliwości lub pogłębić wiedzę o sobie .

Eksperci

Ewa Krawczyńska

Ewa Krawczyńska

Seksuolog, Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Justyna Borecka

Justyna Borecka

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Katarzyna Rączy

Katarzyna Rączy

Psycholog, Seksuolog

Kraków

Pola Dębowska-Ciępka

Pola Dębowska-Ciępka

Seksuolog, Psycholog

Kraków

Marta Popowska

Marta Popowska

Położna/położny

Białystok

Karolina Ochalska

Karolina Ochalska

Psycholog, Seksuolog

Marki

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 146 pytań dotyczących usługi: zaburzenia seksualne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.