Choroba Schamberga - etiologia leczenie

7 odpowiedzi
Mam zdiagnozowaną chorobę Schamberga. Nikt nie może mi powiedzieć jaka jest jej etiologia i jak to leczyć .Choruję pół roku - Plam mam coraz więcej - zaczęło się od piszczeli i stóp - a teraz plamy przesuwają się w stronę brzucha. Co z tym robić??? zażywam diosminex max i inne podobne ale wszystko pomaga jak umarłemu kadzidło. Poszukuję poważnego lekarza który coś więcej wie o tej chorobie. Jak leczyć i co jest przyczyną jej występowania.
Chorobę Schamberga leczymy objawowo, ale również są dostępne preparatu doustne, które podajemy bo wynikach badań - wykazują wg literatury światowej dobre efekty, pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nie umiemy dobrze leczyć tej choroby ponieważ ciągle nie do końca znamy jej etiologię- prawdopodobnie jest autoimmunologiczna
Dzień dobry,
często bywa, ze nie można ustalic przyczyny choroby. W tym przypadku dochodzi do uszkodzenia ścian bardzo drobnych naczyń krwionośnych. z powodu nadwrażliwości na niektóre leki, uszkodzeń wirusowych, choroby autoimmunologicznej, lub defektu genetycznego budowy ściany naczyń. Wynaczyniająca się krew a właściwie żelazo zawarte w hemoglobinie przechodzi w hemosyderynę, o zabarwieniu brązowym ( stąd takie zabarwienie plam ) Jeżeli Diosminex nie porawia stanu miejscowego, to
można zastosować preparat Vessel Due F. Ponadto zaleca się stosowanie diety wzmacniającej naczynia, (dużo wit. C- naturalnej i Rutinoscorbinu) nie obciążać kończyn dolnych (stanie długotrwałe, skoki, dźwiganie ciężarów,itp)
Dopuszcza się stosowanie preparatów arniki górskiej i kory leszczyny jako sposób mniej konwencjonalny
Pozdrawiam
Witam serdecznie
Choroba Schamberga może pojawiać się po infekcjach, z powodu przyjmowania leków, opisywane są przypadki współistnienia z chorobami tkanki łącznej. Jednak
bardzo często choroba występuje u osób bez innych chorób. W chorobie dochodzi do niewielkiego nacieku z limfocytów (komórki zapalne układu odpornościowego) w okolicy naczyń, co powoduje powstanie zmian plamiczych (wynaczynienia). Przebieg choroby może być różny: samoistne ustępowanie, stan stacjonarny po pojawieniu się zmian, trzecia opcja powolna progresja choroby. Zaleca się wykonanie badań podstawowych i biopsji, czasami jeżeli wywiad naprowadza na jakąś współistniejącą chorobę należy rozszerzyć badania. Leczenie początkowe to stosowanie preparatów sterydowych miejscowo- nie zawsze pomaga. Kolejnym leczeniem jest naświetlanie UVB311, ewentualnie jeżeli choroba postępuje to włączenie przez krótki okres sterydu ogólnie. Dodatkowo zaleca się jeden z leków "uszczelniających naczynia" i pończochy uciskowe w celu zmniejszenia progresji choroby. Skuteczność leczenia nie jest niestety 100% i mogą występować nawroty. Mam nadzieję, że te wskazówki w jakiś sposób pomogą.
Pozdrawiam
Choroba Schamberga znana jest takze pod nazwa postepujaca plamica barwnikowa, ktorej etiologia jest nieznana. Czasem niektorzy dopatruja sie związku ze zwiększonym ciśnieniem wewnatrznaczyniowym lub nieszczelnoscia naczyn. Inni uznaja ze jest to postac limfocytarnego zapalenia naczyn. Choroba Schamberga czesciej dotyka mezczyzn i ma przewlekly przebieg zazwyczaj skapoobjawowy . Podstawa leczenia jest unikanie czynnikow wywołujacych. . Co do leczenia zewnetrznego mozna wybrobowac miejscowo preparatow wyciagow z kasztanowca. Stosowanie miejscowych GKS jest dosc kontrowersyjne gdyz przewlekle stosowanie moze wywołac plamice posterydowa dlatego dobra opcja terapeutyczna sa miejscowe inhibitory kalcyneuryny. W razie zostrzen mozna zastosowac GKS doustne oraz w długoterminiowej terapii sulodeksyd.
Pozdrawiam
Choroba Schamberg’a to synonim postępującej plamicy barwnikowa. Każda plamica jest następstwem przenikania czerwonych krwinek przez ściany naczyń do skóry właściwej. Może być ona spowodowana zaburzeniami hematologicznymi, wzrostem ciśnienia w żyłach lub uszkodzeniem naczyń. Przyczyny zapalenia naczyń są liczne, ponieważ występuje olbrzymia różnorodność czynników je wyzwalających i wiele mechanizmów patologicznych. Trudno więc bez dokładnych badań pacjenta określić co jest dokładnie przyczyną choroby w tym przypadku. Choroba ma przebieg przewlekły. Do jej leczenia podobnie jak w innych plamicach stosuje się miejscowo kortykosteroidy, które mogą zahamować okresowo świąd. Niestety nie ma do tej pory rzeczywiście skutecznego leczenia, które pozbawiłoby problemu pacjenta definitywnie.
Witam,
niestety nie jest znana dotychczas etiologia tego schorzenia. Podejrzewa się infekcje wirusowe, przyjmowanie nowych leków. Można włączyć leczenie miejscowe.
Zapraszam na wizytę,
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.