Choroba taty.

1 odpowiedzi
Witam,
Pisze do Pana w sprawie choroby mojego taty . Jest w wieku 70 lat i choruje od 2007 roku w tych latach stwierdzono zaburzenia urojeniowo depresyjne/F-22/podawane leki w tym okresie tj Seronil ZolafrenLorafen Enarenal Milurit Mirzaten jak stwierdził lekarz obudziły chorobę parkinsona na którą podawano Madopar 250.Obecnie sytuacja jest na tyle poważna że moja mama która permamentnie zajmuje się Tatą nie daje sobie rady gdyż Tata bywa agresywny kiedy są sami w domu . Jeżeli więcej osób rodziny przebywa z rodzicami Tata zachowuje się w miarę przyzwoicie i ciężko myśleć że jest tak poważnie chory. W obecnej chwili Tata przyjmuje leki Madopar 250 ranofren Ristitdic Memantine 10 mg i Metformax sr 500 . Prosimy o informacje czy jest Pan w stanie nam pomóc i kiedy ewentualnie możemy umówić się na wizytę w pańskim gabinecie.
Pełny nadziei Piotr
Dzień dobry,

trudno mi się ustosunkować do stwierdzenia "obudzenie choroby parkinsona" przez zaburzenia urojeniowo-depresyjne. Z doświadczenia mogę stwierdzić, iż dość często objawy psychiczne (najczęściej depresyjne) są pierwszymi zwiastunami choroby parkinsona- która staje się podstawowym rozpoznaniem. Obecność urojeń kazałaby wykluczyć też inną chorobę- otępienie z ciałami Levyego- która jest bardzo podobna do choroby Parkinsona. Z jeszcze innej strony- część leków stosowanych w psychozach (np Zolafren) mogą wywoływać objawy parkinsonowskie jako efekt niepożądany.
Pacjent z pewnością wymaga kompleksowego leczenia i współpracy w tym zakresie neurologa i psychiatry (część leków neurologicznych pogarsza stan psychiczny i odwrotnie). Proponowałbym umówienie się na wizytę w klinice neurologicznej Neuro-Care w Katowicach, gdzie wspólnie z neurologami zajmujemy się leczeniem osób starszych, szczególnie otępień, zespołów parkinsonowskich i zaburzeń psychicznych im towarzyszących. Bezpośredni nr telefonu do rejestracji ośrodka znajdą Państwo na stronie internetowej neuro-care.com.pl

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta