Choruje od ponad 20 lat na RZS, mam 63 lata. Biorę metotreksat 20mg raz w tyg oraz metypred 2mg codz
1
odpowiedzi
Choruje od ponad 20 lat na RZS, mam 63 lata. Biorę metotreksat 20mg raz w tyg oraz metypred 2mg codziennie. Jestem już po endoprotezie jednego kolana. Ze względu na rozległe zmiany zwyrodnieniowe Dostałam skierowanie na operacje Założenia endoprotezy drugiego kolana. Wszystkie wyniki krwi kwalifikujące do przyjęcia na oddział były w normie (INR, wskaźnik protombiny, czas protrombinowy, APTT) poza d-dimerami - ponad 10 tysięcy. Po podaniu heparyny spadły do 6 tys. Lekarz W obawie o zator skierował mnie na Angio-tk Klatki piersiowej z kontrastem, które wyszło prawidłowo, nie mialam żadnych Innych objawów (Bolące łydki, opuchnięcia itd). Na drugi dzień dimery wzrosły do 7 tys. Operacja nie odbyła się przez Wynik d-dimerow. Zaznaczę również, ze przy pierwszej endoprotezie nie badano wskaźnika ddimerów. Nie miałam tez wcześniej żadnych epizodów związanych z zatorem. Badanie ddimerow nie zostało zlecone przez lekarza przed operacja, zostało zasugerowane jako dodatkowe badanie przy pobieraniu krwi w labolatorium A zdyskwalifikowało mnie do operacji. Czy Jest możliwe aby przy leczonym od lat RZSie, Przyjmowanych lekach, stanie zapalnym spowodowanym choroba, ustabilizowac wskaźnik d-dimerów ? Czy dimery mogą wykazywać tak wysoki fałszywie dodatni wskaźnik Przez czynnik reumatoidalny ?
D-dimery wykonuje się tylko i wyłącznie w celu wykluczenia zakrzepicy żylnej u osób z niewielkim lub średnim prawdopodobieństwem zakrzepicy. Choroby zapalne stawów, wiek i ewentualnie inne choroby mogłby być odpowiedzialne za (moim zdaniem) fałszywie dodatni wynik D-dimerów nie związany z zakrzepicą. Pozdrawiam Mikołaj Kamiński
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.