Ciągła gorączka, a zatoki.

3 odpowiedzi
Witam, zacznę od tego, że dokładnie rok temu w okresie zimowym zaczęły się moje problemy ze zdrowiem: często chorowałem ( przeziębienia, osłabienie organizmu, opryszczka na ustach, grypa) w przeciągu 3 miesięcy byłem 4 razy na L4. Między okresami, gdzie nie chorowałem zauważyłem, że miewam stany podgorączkowe temperatura około 37,2. Istotne jest, że w tym czasie stan mojego uzębienia był bardzo zły: próchnica, ukruszony ząb nadający się jedynie do wyrwania, doszedłem do wniosku, że ten ząb właśnie może być przyczyną stanu zapalnego oraz gorączki przez co tak często chorowałem ( pracowałem wówczas ( zima) na zewnątrz, fizycznie. Poszedłem, usunąłem ten ząb i stan mojego zdrowia znacznie się poprawił, aż do grudnia 2015. Wtedy to zachorowałem ( ciężka praca w fabryce ogólne osłabienie organizmu zaowocowało opryszczką w kilku miejscach na ustach, kasztelem i gorączką około 37,5. Lekarz pierwszego kontaktu przepisał antybiotyk, ibuprofen. Objawy: kaszel katar opryszczka minęły. Temperatura spadała, ale nigdy nie wróciła do normy wahała się między 36,8, a 37, 2 ( codziennie mierzyłem). Stwierdziłem, że tak jak rok temu może to wynikać ze złego stanu mych zębów, przemogłem swoją traumę z dzieciństwa ( wcześnie zaczęły mi się psuć zęby, o które nie dbałem należycie częste wizyty u dentysty kojarzyły mi się wyłącznie z bólem, po tych przejściach stwierdziłem, że już nie wrócę do dentysty nigdy) i zacznę uczęszczać do dentysty i tak w styczniu i lutym odwiedziłem gabinet około ośmiu razy i cyba wyleczyłem już całą górną szczękę większość leczenia to rozwiercenie i zaplombowanie ( prywatnie, nie na NFZ) jeden ząb był w złym stanie ( kilka miesięcy z dziura po wpadniętej plombie) i jego tylko zaplombowano nfzowską plombą bez ingerencji w zęba. NA przełomie stycznia i lutego zacząłem odczuwać sporadyczne bóle nad oczami, ucisk i cały czas stan podgorączkowy a, że w przeszłości miałem problemy z zatokami stwierdziłem, że to muszą i tym razem być zatoki, poszedłem do tego samego lekarza rodzinnego dostałem azotoks duo i słaniań, poprosiłem również o skierowanie do laryngologa, aby zbadać temat dogłębnie. Antybiotyk przyjmowałem przez 9 dni słaniań odstawiłem po 2 tygodniach, cały ten czas uczęszczałem do pracy ( pracuję na hali – praca o średnim obciążeniu fizycznym ze zmienną temp na hali) Po kuracji antybiotykowej objawy słabły nieznacznie, ale nie ustąpiły, po wybraniu antybiotyku z powrotem zaczęły się nasilać. Tydzień temu dostałem się do laryngologa, on powątpiewał po wstępnych oględzinach, że mam problem z zatokami, ale wysłał mnie na zdjęcie RTG zatok nosa, nie przepisał żadnych leków, kazał wrócić z wynikami badania. Wyniki badania mówią: „Pogrubiona błona śluzowa w obrębie prawej zatoki szczękowej. Poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne” do wyników dołączono płytę cd pewnie ze zdjęciem RTG. Kolejną wizytę u laryngologa, gdzie przyjdę z wynikami mam 8 marca. Piszę to zapytanie, bo obecnie mam temp ciała 37,2 odczuwam ucisk i sporadyczne bóle nad oczami głównie na wysokości nosa, mam zatkany nos rano i jak wyjdę na zimno. Z tego wszystkiego jest mi niedobrze dosłownie zbiera mi się na wymioty, psychicznie też jest ciężko i nie wiem co mam robić. Czy to może być od tego zęba, czy to jakaś dolegliwość zatok, której nie da się wykryć badaniem RTG?
Dużo różnych informacji, a jednocześnie za mało informacji mi potrzebnych. Raczej gdyby zatoki były ogniskiem zakażenia to pojawiałby się okresowo lub przewlekle przedni lub tylny (ściekający po gardle) katar ropny. Wskazana diagnostyka internistyczna stanów podgorączkowych. U Pana prawdopodobny jest taki mechanizm... Nudności mogą świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym (cofaniu się treści z żołądka). Podrażnione kwasem zakończenia nerwu unerwiającego przełyk (nerwu błędnego) prowadzą, przez włókna tego nerwu, do odruchowego obrzęku śluzówki w nosie, który też jest unerwiony przez nerw błędny. To mechanizm udowodniony naukowo i obserwowany przeze mnie jako zjawisko bardzo powszechne. Obrzęk w nosie blokuje ujścia zatok, stąd rozpieranie i ból w rzucie zatok, gdzie tworzy się ujemne ciśnienie. Niestety bez badania laryngologicznego, dokładniejszego wywiadu, najlepiej TK zatok i diagnostyki internistycznej się nie da nic więcej ustalić.

Witam!
W odniesieniu do nawracających zapaleń górnych dróg oddechowych - konieczna ocena kliniczna uzupełniona o ewentualne badanie obrazowe (Tomografia Komputerowa zatok przynosowych) oceniające struktury anatomiczne pod kątem ewentualnej patologii + badanie mikrobiologiczne (wymaz). Odnośnie badania obrazowego nie ma większego znaczenia kiedy będzie wykonane. Na powyższe badania niezbędne jest skierowanie od laryngologa.
Pozdrawiam!
To za długo czytać. podaj wiek, płeć,zawód i przyjedź.