Ciężka depresja przyjaciółki

3 odpowiedzi
Witam Pana serdecznie.
Mam ogromny problem. Moja przyjaciółka jest w zaawansowanej depresji, ma nerwicę i problemy z odżywianiem. Kilka dni temu podjęła próbę samobójczą, która niemal jej się udała. Kilka lat temu była leczona psychiatrycznie, ale potem rodzice uznali, że problem nie istnieje. Jej ojciec twierdzi że depresja to urojenia i że wytrenuje ją tak, żeby była robotem bez uczuć. Wszystko dla niej straciło sens, nawet pasja która utrzymywała ją przy życiu przestała dawać satysfakcję. Codziennie mówi mi, że nie chce żyć, tnie się i bierze ogromne ilości leków. Wie, że pomóc może jej tylko specjalne leczenie, na które rodzice nie wyrażają zgody (mamy tylko 15 lat). W takim wieku nie jesteśmy w stanie zrobić nic bez zgody rodziców, więc proszę o pomoc. Jak ich przekonać, że problem jest naprawdę poważny i bez leków mogą szybko stracić córkę?
Pozdrawiam.
Dzień dobry. Jeżeli Pani przyjaciółka podjęła poważną próbę samobójczą, jak pani pisze, powinna była trafić do szpitala, a tam mieć konsultację psychiatryczną. Niestety dzieci,a dokładniej osoby poniżej 16 rż. mogą być leczone wyłącznie za zgodą rodziców. Lekarz psychiatra nie zajmie się Pani koleżanką bez zgody rodziców. Proszę zasugerować koleżance aby porozmawiała z rodzicami, psychologiem szkolnym, ew innymi członkami rodziny. Powinna się zgłosić do psychiatry dziecięcego - jest to oddzielna specjalizacja.
Powodzenia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wydaje się, że raczej trudno będzie Pani przekonać rodziców. Przy zagrożeniu życia koleżanki o zgodzie na leczenie i np. hospitalizację może zadecydować sąd, jednak niezbędna do tego byłaby interwencja zewnętrzna. Proponuję skontaktować się z pedagogiem w szkole lub Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej lub Kliniką Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego.
Witam,

jako, że problem dotyczy osoby niepełnoletniej konieczna jest konsultacja psychiatry dzieci i młodzieży. W tym wypadku zgodę na badanie i leczenie muszą wyrazić rodzice (opiekunowie prawni) pacjentki. Z opisu wynikałoby, że w tym wypadku konieczna byłaby nie farmakoterapia a psychoterapia (zarówno indywidualna jak i rodzinna- gdyż bardzo często problemy psychiczne pojawiające się w tym wieku są przejawem trudności w relacjach rodzinnych).
Niestety nie potrafię dać uniwersalnej recepty na przekonanie rodziny o istocie problemu i konieczności leczenia- w każdym przypadku trzeba znaleźć rozwiązanie indywidualne. Niemniej opisywany przez Panią stan wymaga specjalistycznego leczenia nie tylko przez psychiatrę ale też psychologa- psychoterapeutę. Samookaleczenia z myślami rezygnacyjnymi mogą być taką próbą zwrócenia uwagi na problem i "wołaniem o pomoc"- niemniej przyjaciółka bez wątpienia tej pomocy wymaga

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta gabinetspectrum.pl

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.