Cloranxen - uzależnienie?

1 odpowiedzi
Mój problem wygląda następująco. Od marca 2017 r. zacząłem przyjmować lek cloranxen 2 x dziennie po 5 mg. ponieważ nie mogłem wziąć głębokiego oddechu. Z czasem problem ustał, ale brałem dalej. Później jak każdy odstawiłem aby sobie czasami ze znajomymi wypić coś. Później co jakiś czas brałem w stresujących sytuacjach oraz miałem lekkie kołatania serca lub bardzo spięty żołądek, coraz większe dawki, później 2 x dziennie po 10 mg a nawet 3 razy po 10mg. Brałem bo po prostu super się po nich czułem. Teraz mam problem z ich odstawieniem. Udało mi się zejść z dawki 30 mg do dawki 15 mg dziennie, ale już więcej nie mogę, bo zaraz mam ogromne skoki ciśnienia, jestem roztrzęsiony, spina mi się żołądek i nie mogę nic jeść. Ogólnie aby chodze i czekając na następną dawkę mysle czy cos mi się nie stanie. Przestałem mieć na cokolwiek ochote, najchętniej bym spał, w niczym nie widzę sensu. Najgorsze jest gdy mam skoki ciśnienia i spina mi się żołądek tak ze nie mogę nic zjeść i takie odbijanie puste. Zdarza się tez delikatne uczucie jakby zawrotu głowy, chociaż nie wiem czy tak to można nazwac. Proszę o jakies rady co mi jest i co mogę zrobić aby sobie pomóc.
Witam. Potencjał uzależniający benzodiazepin (do których należy Cloranxen) jest wyższy niż alkoholu, uzależnić się od nich jest bardzo łatwo, odstawić- niezwykle trudno. Trzeba to robić bardzo powoli, bo zbyt szybkie zejście z dawki dobowej może spowodować poważne następstwa , np napady drgawkowe. Zasadą jest odstawianie po 1/2- 1/4 dawki co tydzień, tzn jak bierze Pan 3x5 mg, to należałoby z jednej dawki ująć 2,5 mg, po tygodniu z drugiej 2,5 mg, czyli żeby zejść "do zera" powinno to zająć sześć tygodni. Jeśli po obniżeniu dawki pojawiają się nasilone objawy abstynencyjne- należy rozważyć odstawianie leku w warunkach szpitalnych, gdzie zawsze można wesprzeć pacjenta podaniem kroplówki lub leków przeciwdrgawkowych. Myślę że nie powinien Pan tego robić na własną rękę, tylko zgłosić się do lekarza, który Pana przez cały proces odstawiania bezpiecznie przeprowadzi. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.