co jak rzygam to co jem?

6 odpowiedzi
co jak rzygam to co jem?
Może to oznaczać wiele różnych dolegliwości zarówno somatycznych jak i emocjonalnych. Proponuję zacząć od diagnostyki somatycznej, czyli zgłosić się po lekarza POZ, jeżeli badania będą w normie to można szukać przyczyn psychologicznych czyli na podłożu emocjonalnym, pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, warto zacząć od omówienia dolegliwości z lekarzem rodzinnym, który będzie w stanie rozeznać się w sytuacji i w razie potrzeby zleci dodatkowe badania czy konsultacje u innych specjalistów.
Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Etmańska
Jeśli doświadcza Pan/Pani wymiotów po spożyciu pokarmu, to ważne jest, aby zająć się tą sytuacją, ponieważ może być to objaw różnych stanów zdrowotnych. Warto zastanowić się, czy nie występują konkretne pokarmy, które wywołują wymioty, co może wskazywać na alergie lub nietolerancje pokarmowe. Należy obserwować, czy oprócz wymiotów pojawiają się inne symptomy, takie jak ból brzucha, gorączka, biegunka, czy bóle głowy, co może pomóc w diagnozowaniu problemu. Wymioty mogą prowadzić do odwodnienia, więc ważne jest, aby starać się pić dużo płynów. Woda, roztwory nawadniające dostępne w aptekach czy herbatki ziołowe mogą być dobrym wyborem. Jeśli wymioty są częste, utrzymują się przez dłuższy czas lub są powiązane z innymi niepokojącymi objawami, konieczna jest wizyta u lekarza. Lekarz może zlecić odpowiednie badania, które pomogą ustalić przyczynę problemu. Prowadzenie dziennika, w którym zapisuje Pan/Pani, co i kiedy spożywa oraz jakie objawy się pojawiają, może być pomocne podczas wizyty u lekarza, aby lepiej zrozumieć, co może wywoływać objawy. Wymioty mogą być spowodowane wieloma czynnikami, od zatruć pokarmowych, przez infekcje, aż po bardziej złożone problemy zdrowotne. Nie należy lekceważyć tego objawu, zwłaszcza jeśli jest on częsty lub utrzymuje się przez dłuższy czas. Pamiętaj Pan/Pani, że diagnoza i odpowiednie leczenie powinny być prowadzone przez specjalistę.
Dzień dobry,
ABy dowiedzieć się, co się dzieje, potrzebne są dodatkowe informacje: czy wymioty są samoistne, czy też wywoływane celowo? Czy dzieje się tak po każdym posiłku? Od jak dawna ma to miejsce?
Problem ten może być przyczyną wielu dolegliwości o różnym podłożu. Zachęcam w pierwszej kolejności do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu w celu wykluczenia przyczyn somatycznych.
Jeśli regularnie wymiotujesz to, co jesz, i doświadczasz tego w sposób, który wzbudza niepokój, może to być sygnał, że w Twoim życiu dzieje się coś, co wymaga uwagi i zrozumienia. Wymioty związane z jedzeniem mogą być symptomem różnych problemów emocjonalnych lub psychicznych. Warto pamiętać, że nie jesteś sam/a z tym problemem – wiele osób boryka się z podobnymi trudnościami. Odpowiednia pomoc np. psychologa, może pomóc Ci zrozumieć źródło problemu i nauczyć się zdrowszych metod radzenia sobie.

Eksperci

Jarosław Górnicki

Jarosław Górnicki

Alergolog

Warszawa

Anna Matyja

Anna Matyja

Psychoterapeuta

Oświęcim

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Krzysztof Buczyłko

Krzysztof Buczyłko

Alergolog

Łódź

Iwona Królik

Iwona Królik

Alergolog, Pulmonolog

Lublin

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 42 pytań dotyczących usługi: zaburzenia odżywiania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.