Co może być przyczyną bólu barku?

11 odpowiedzi
Witam, od jakiś dwóch lat borykam się z kłującym bólem prawego barku. Ból czasem zanikał lub się nasilał tak jak np. po wczorajszym treningu klatki piersiowej na siłowni, podczas ruchów jest prawie nie do zniesienia np. podczas chwytania kubka z herbatą w pozycji leżącej. Ciężko z tym spać, jak i również ubrać się.
Sytuacja może mieć związek ze zwichnięciem obojczyka, a bardziej z rozerwaniem/naderwaniem stawu mostkowo-obojczykowego (zdjęcie RTG ukazało 3-5 mm szczelinę pomiędzy kośćmi) sprzed dwóch lat. Od tamtej pory wieczny ból barku… ciężko coś dźwignąć prawą ręką.

Wczoraj na siłowni zrobiłem trening klatki piersiowej pod długiej przerwie od siłowni i niestety ostry kłujący ból powrócił w życiu codziennym… spanie tylko na lewym barku lub na płasko… do tego trzema uważaj jak się ułoży prawa ręka.

Wiem, że ciężko postawić prawidłową diagnozę na odległość, ale mam wrażenie, że po urazie stawu obojczyk minimalnie się przemieścił, a w barku może być jakiś stan zapalny…

Wydaje mi się, że bez RTG, a nawet lepiej USG się nie obejdzie i oczywiście odpowiedniego specjalisty, który znajdzie przyczynę, a nie przepisze ogólne leki przeciwbólowe i maści…

Pozdrawiam Łukasz„
Rozsądnie sam udzielił Pan odpowiedzi na postawione pytania. Należy rozszerzyć diagnostykę w oparciu o wnikliwe badanie ortopedyczne. Jeśli dolegliwości są nieakceptowalne należy niezwłocznie skontaktować się z ortopedą, który zbada Pana i skieruje na badania diagnostyczne
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam!
Faktycznie Pana problemy mają podłoże anatomiczne, tzn. któryś z elementów barku został uszkodzony, powodują ból i ograniczenie funkcji. Z Pana opisu wynika, że może być to staw barkowo-obojczykowy, więzozrost barkowo- obojczykowy, ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia, przyczep mięśnia piersiowego większego, przyczep m. najszerszego grzbietu, uszkodzenie mięśnia lub ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego (stożek rotatorów). Zgodzę się, że problem wymaga przede wszystkim postawienia ostatecznej diagnozy i leczenia przyczynowego, a nie tylko stosowania leków z grupy przecibólowych/ przeciwzapalnych. Pozdrawiam. Paweł Sokołowicz
Z Pana opisu dolegliwości wynika, że mają one najprawdopodobniej duży związek z urazem w przeszłości. Intensywne treningi lub nieprawidłowe ćwiczenia mogą nasilać ból a nawet doprowadzić do stanu zapalnego stawu. Konieczna jest wizyta u Fizjoterapeuty, który manualnie zbada bark, zapozna się szczegółowo z historią urazu oraz zaproponuje odpowiednią terapię. Problem, który Pan opisuje nie wyleczy się sam. Proszę więc nie zwlekać w nadziei, że dolegliwości same ustąpią.
Pozdrawiam,
Anita Augustyniak
Witaj Łukaszu,
Dziękuję za zaufanie i nadesłaną wiadomość.
Dobrze trafiłeś, ponieważ problemy ze stawem ramiennym (potocznie barkiem) występują w mojej praktyce dość często z uwagi na to, że pracuję z ludźmi ćwiczącymi na siłowni.
Dobrze zaznaczyłeś, że dość ciężko jest diagnozować na odległość, jednakże z Twoich słów można wyłapać dużo istotnych informacji tj uraz w przeszłości, ból podczas konkretnych ruchów czy ból nocny.
Zgodnie z powyższym, pierwszą myślą jest proces zapalnym którejś ze struktur barku, nasilający się podczas jej podrażniania czyli np treningu klatki piersiowej.
Istnieje bardzo duża szansa określenia dokładnej struktury jedynie poprzez dokładny wywiad i badanie kliniczne; często nie potrzeba żadnych dodatkowych badań a jedynie znajomość anatomii i logiczne myślenie :)
Dodam jeszcze jeden aspekt praktyczny: staw ramienny stabilizowany jest praktycznie tylko i wyłącznie przez mięśnie, toteż często udaje się go "wyleczyć" jedynie przez odpowiednio zaprogramowany zestaw ćwiczeń, który przywraca optymalne warunki do pracy całemu stawowi i likwiduje przeciążenia.
Jeśli mogę Ci jeszcze jakoś pomóc to zapraszam
Witam Panie Łukaszu,

Sytuacja, którą Pan opisuje ewidentnie wskazuje na powiązanie urazu sprzed dwóch lat z obecnym bólem i niemożnością wykonywania wszystkich czynności. Pytanie tylko, w którym miejscu konkretnie odczuwa Pan ból tego barku. Czy jest to stricte okolica mostkowo- obojczykowa, czy może ból ma charakter przeniesiony (promieniujący). Z tej okolicy (mostkowo- obojczykowej) ból może promieniować w okolicę szyji (po przedniej stronie), bądź nawet dawać objawy pseudoneurologiczne takie jak drętwienie ręki. Czy ma Pan coć podobnego? Czy raczej odczuwa Pan ból miejscowy?

RTG, czy USG nie są niezbędne do tego by podjąć sie leczenia. Oczywiście, dadzą obraz "czarno na białym" odnośnie struktury danej okolicy, ale często wystarczy badanie manualne.

Pozdrawiam serdecznie i służe pomocą.

Szymon Warzocha
Witam oczywiście należy zacząć od zbadania Pana. Wszystko zależy od tego gdzie oraz przy jakich ruchach stawu pojawia się ból. Na podstawie badania lekarskiego możemy bardzo dużo się dowiedzieć. Jeżeli będą jakieś wątpliwości wtedy należy wykonać RTG oraz USG. Dolegliwości które pan podaje mogą być związane z urazem stawu obojczykowo-barkowego. Zapraszam na wizytę. Proszę nie zapomnieć o dokumentacji medycznej od czasu urazu.
Pa Pan rację, ból może byc spowodowany uszkodzeniem w stawie mostkowo-obojczykowym. Mogło to doprowadzić do zaburzenia mechaniki stawu barkowego. Z mojego doświadczenia w takim przypadku bardzo dobrze sprawdza się metoda Cyriaxa. Polega ona na dokładnym badaniu rtopedycznym struktur barku oraz terapii w postaci masazu poprzecznego, terapii manualnej, mobilizacji, manipulacji. Mozna także dla podtrzymania efektów zastosować kinesiotapping oraz ćwiczenia stabilizacyjne.

Pozdrawiam
Piotr Zemła
Witam Panie Łukaszu,
Problem, ktory Pan opisuje moze miec przyczyne w opisanym urazie, moze pochodzic od kregoslupa ( bardzo czesto sie to zdarza) lub ze zmian przeciazeniowych. Musialbym to dokladnie zbadac i dobrac odpowiednia terapie zmniejszajaca stan zapalny oraz deficyty napieciowe lub wzmozone napiecie. Srodki przeciwbolowe nie sa rozwiazaniem dlatego trzeba zadzialac u zrodla. Jesli zdecyduje sie Pan na wizyte to serdecznie zapraszam na terapie miesniowo-powieziowa.
Pozdrawiam
Janusz Marchewka
Witam.
Specjalizuję się ogólnie w pediatrii a w szczególności w neurologii dziecięcej. Z Pana problemem najlepiej udać się do specjalisty, który zajmuje się terapią manualną i terapią tkanek miękkich:) pozdrawiam
Witam,
z tego co Pan pisze może wynikać iż jest to ból rozlany/ przeniesiony ze stawu mostkowo-obojczykowego dlatego teraz odczuwa Pan bóle w okolicy barku. Oczywiście ciężko diagnozować na odległość ale polecam zrobić badanie obrazowe oraz udać się do dobrego terapeuty manualnego lub osteopaty który zdiagnozuje dokładną przyczynę, zastosuje odpowiednia mobilizacje stawu oraz zada specjalnie dobrane ćwiczenia do Pana aktywności.
Pozdrawiam Jagoda
Dzień Dobry. Właśnie przeczytałam Pana pytanie. Oczywiście diagnoza po samym opisie to tylko spekulacje i przewidywania. Ciężko po samym opisie, choć nawet bardzo szczegółowym, to za mało by postawić diagnozę i na pewno za mało by zalecić postępowanie. Nieocenione są ręce terapeuty i badanie manualne, kliniczne. Dopiero po badaniu, palpacji, ocenie tzw. gry stawowej, testach czynnościowych mogę postawić diagnozę i zaplanować leczenie.
Jeżeli ma Pan ochotę, zapraszam na wizytę, zbadam, spróbuję pomóc :)
Na wstępie mogę podejrzewać problem stawowy (sam staw, budowa, uraz, torebka stawowa), mięśniowy. Może wynikać to ze starego urazu i prawdopodobnie wynika. martwi tylko czas od urazu, bo 2 lata to długo i szkoda że zwlekał Pan tak długo z fizjoterapią.
Więcej można powiedzieć po oglądaniu, palpacji i dokładnym badaniu

Pozdrawiam Edyta :)

Eksperci

Łukasz Kwiatoń

Łukasz Kwiatoń

Fizjoterapeuta

Rybnik

Magdalena Marciniak

Magdalena Marciniak

Fizjoterapeuta

Pruszcz Gdański

Anna Piwowarska

Anna Piwowarska

Fizjoterapeuta

Łódź

Mateusz Wolnik

Mateusz Wolnik

Fizjoterapeuta

Katowice

Dariusz Waśniowski

Dariusz Waśniowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 113 pytań dotyczących usługi: ból barku
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.