Co może być przyczyna bólu zęba, który kiedyś był leczony kanałowo?

7 odpowiedzi
Witam, serdecznie. Od ok. tygodnia odczuwam tępy ból zęba (głównie przy piciu), niestety nie byłem pewny, który zab dokładnie bolał (jeden był leczony kanałówko ok. 3-4 lata temu i w jego wnętrzu znajduje się odłamek narzędzia, a w drugim obok niego były zmiany próchnicze). Stomatolog uznał, że to wina zęba z próchnica (ząb nr 37). Stomatolog założył lekarstwo. Następnego dnia ząb nie bolał, jednak dwa dni później powrócił, choć w mniej nasilonej formie, mam wrażenie, że to zab, który leczony był kanałówko (zab nr 36), gdyż odczuwam go mocniej np. przy próbie dotyku. Czy jest to możliwe, jakie mogą być tego przyczyny oraz jak powinno przebiegać leczenie?
Witam, badanie wewnątrzustne, sprawdzenie rekacji na opuk i na żywotność podejrzanych zębów, rvg diagnostyczne. Proszę pamiętać, że ból lubi promieniować od zęba przyczynowego do sąsiednich okolic. Może to sugerować problem w innym zębie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, Pierwszą i podstawową rzeczą jest diagnostyka - tu polecam wykonanie zdjęcia RVG punktowego omawianej okolicy i sprawdzenie reakcji zębów na nacisk i reakcje na zimno. To daje nam często wystarczającą ilość informacji, który z zębów reaguje bólem, który jest martwy, a który tylko nadwrażliwy ze względu na głęboki ubytek. Na pewno ząb 37 z ubytkiem próchnicowym powinien jak najszybciej zostać zaopatrzony wypełnieniem ostatecznym, żeby w trakcie leczenia zęba 36 po prostu nie odciągnąć tego zbyt długo w czasie. Ząb 36 jako leczony kanałowo w zasadzie po 3-4 latach od leczenia endodontycznego nie powinien boleć, ale zawsze należy pamiętać , że jest to leczenie warunkowe. Zależy mocno od uwarunkowań anatomicznych zęba- niekiedy taki ząb należy przeleczyć powtórnie - może być tak, że jeśli było to klasyczne leczenie to został ominięty jakiś z kanałów dodatkowych- którego ujścia bez użycia mokroskopu może po prostu nie było widać. W obecnym momencie w większości gabinetów dostepna jest opcja leczenia endodontycznego pod mikroskopem- zapraszam do kontaktu z takimi gabinetami.
Witam. Przyczyna może tkwić w obu zębach ( 36,37 ). Należy wykonać diagnostykę RTG i wdrożyć leczenie przyczynowe, prawdopodobnie leczenie endodontyczne. Jeśli jednak konieczne będzie przeprowadzenie ponownego leczenie kanałowego zęba 36 to potrzeba min 1 lub 2 wizyty. To samo tyczy się zęba 37. Natomiast jeśli nie doszło do zapalenia mizagi zęba wystarczy założyć wypełnienie - 1 wizyta.
Bez dokładnego badania nie można udzielić odpowiedzi na to pytanie :)
pozdrawiam
Witam.
Z informacji jakich Pan udzielił ząb 37 może wymagać jedynie korekty w w zgryzie jeśli odczuwa Pan na nim pierwszy kontakt przy łączeniu zębów.
Co do zęba 37 istnieje możliwość rozwinięcia się zmian okołowierzchołkowych korzenia.
Najlepszym postępowaniem w tym przypadku, które może wyjaśnić sytuację obu zębów będzie wykonanie zdjęcia RTG/RVG i jeśli jest taka możliwość porównanie go ze zdjęciem wykonanym przed lub po leczeniu kanałowym zęba 37.
Uważam, że rozwiązanie może nasunąć zdjęcie rentgenowskie. Możliwe że oba zęby będą wymagać leczenia. Ząb z opatrunkiem należałoby jak najszybciej szczelnie wypełnić, a odnośnie zęba 36 jeśli potwierdzi się potrzeba wyjęcia złamanego narzędzia to podjąć taką próbę, pod mikroskopem. Nie zalecan zwłoki bo ból będzie się nasilał.
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam!
Tak. To jest możliwe. Należy udać się do lekarza specjalisty endodonty (specjalista od leczeń kanałowych). Po wykonaniu zdjęć rtg lekarz oceni położenie narzędzia kanałowego ułamanego w kanale. Takie narzędzie należy bezwzględnie usunąć. Prawdopodobnie trzeba wykonać ponowne leczenie kanałowe tzw. re-endo. Istnieje możliwość, iż kanały nie są do ich końca wierzchołków przeleczone i powstają zmiany okołowierzchołkowe, czyli stan zapalny wokół wierzchołków tych korzeni. Stąd objawy bólowe przy nacisku. Trzonowce dolne posiadają dwa korzenie: bliższy oraz dalszy. Jednak często się zdarza, że istnieją więcej niż dwa kanały, które nie zostały odnalezione i przeleczone. Stąd kieruję Pana do specjalisty endodoncji, który z tym problemem bez problemu sobie poradzi.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Ziółkowska

Eksperci

Halina Kruk - Koźmińska

Halina Kruk - Koźmińska

Stomatolog

Wiślica

Damian Knap

Damian Knap

Stomatolog

Warszawa

Anita Wysocka

Anita Wysocka

Stomatolog

Gdańsk

Seweryn Kłos

Seweryn Kłos

Stomatolog

Człuchów

Stanisława Mróz

Stanisława Mróz

Stomatolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Biłgoraj

Grzegorz Badora

Grzegorz Badora

Stomatolog

Świdnica

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 144 pytań dotyczących usługi: ból zęba
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.