Co może negatywnego spowodować nieleczona latami nerwica?

2 odpowiedzi
Co może negatywnego spowodować nieleczona latami nerwica?
Witam. Zaburzenia lękowe, bez odpowiednio zaplanowanej i wdrożonej pomocy (np. w postaci farmakoterapii oraz psychoterapii) będą przede wszystkim obniżać jakość i komfort codziennego życia. Będą również utrwalać nieprawidłowe lękowe przekonania na temat siebie, świata, innych ludzi. Zniekształcone przekonania spowodują z kolei nasilenie lęku i objawów fizjologicznych tej emocji. Wpłynie to w konsekwencji na zachowanie (np. unikanie lękowych sytuacji, stosowanie większych dawek leków, żeby obniżyć napięcie, zachowania zabezpieczające, wycofywanie się z kontaktu, gorsza efektywność w pracy, itp). To tylko kilka z możliwych przykładów. Zaburzenia lękowe są prawdopodobnie jedną z najczęstszych form zaburzeń psychicznych, które nie tylko sprawiają dużo cierpienia i dyskomfortu, ale także prowadzą do długofalowych konsekwencji. Mogą także wiązać się z pojawieniem się innych zaburzeń psychicznych. Pozdrowienia.

Dzień dobry,
Nieleczone zaburzenia lękowe mogą prowadzić do szeregu negatywnych skutków zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Osoby z zaburzeniami lękowymi często doświadczają chronicznego stresu, który może wpływać na funkcjonowanie organizmu. Wysoki poziom stresu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, problemy układu pokarmowego i osłabienie układu odpornościowego. Zaburzenia lękowe mogą być też czynnikiem ryzyka dla wystąpienia depresji. Długotrwały lęk i stres mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu i wywoływać objawy depresji, takie jak uczucie beznadziejności i apatia. Zaburzenia lękowe mogą również prowadzić do izolacji społecznej, a w konsekwencji utraty relacji i pogorszenia jakości życia. Dodatkowo może to także wpływać na wydajność w pracy lub naukę z powodu trudności w koncentracji, podejmowaniu decyzji i wykonywaniu obowiązków. Dlatego niezwykle istotne jest, aby w przypadku zaburzeń lękowych podjąć leczenie, zarówno psychoterapeutyczne, jak i farmakologiczne, ponieważ połączenie obu metod prowadzi do najlepszych rezultatów. Zachęcam do skonsultowania się ze specjalistą, psychologiem, terapeutą.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek