Co może powodować zawroty głowy w pozycji leżącej

1 odpowiedzi
Dzień dobry,Od ponad miesiąca czasu mam zawroty głowy w pozycji lezącej. Zaczęło się bardzo niewinnie. Położyłam się całkiem na płasko na łóżku i wtedy pierwszy raz zawirowało jak na karuzeli i pojawił się mdłości. Zapomniałam o tym, bo przeszło, ale jednak nie na długo, bo wieczorem jak już położyłam się do spania, pojawiło się znowu. Przez pierwsze dni zawroty wraz z mdłościami budziły mnie za każdym razem, kiedy zmieniałam pozycje podczas spania. Zawroty pojawiają się gdy próbuje się przekręcić z jednego boku na wprost i z powrotem. Gdy śpię na duży podwyższeniu przesypiam całą noc. Czuje się jak na karuzeli, pojawiają się delikatne mdłości. Taki atak nie trwa jednak bardzo długo, niecała minutę. Byłam już chyba u każdego rodzaju specjalisty jacy istnieją. A, więc u byłam u neurologa, wykonałam, RTG kręgów szyjnych – mam zwyrodnienia, lekarz jednak nie stwierdzał żadnego ucisku, który mógłby spowodować takie zawroty. Byłam u lekarza laryngologa, przeprowadzono ogólne badania wraz z badaniem słuchu, RTG zatok, brak stwierdzonych chorób ucha, a zatoki czyste. Otrzymałam skierowanie na VTG – także nie wykazało nic specjalnego. Przed badaniem brałam leki hydroxizinom, ale odstawiłam na 2 dni przed zabiegiem. W trakcie przeprowadzonego badania w pozycji lezącej nie wystąpił atak zawrotu, może bardzo delikatny. Nie wiem czy nie był to jeszcze efekt działających leków. Chociaż w domu, mimo że je biorę wcale nie powodują braku zawrotów. Zrobiłam rezonans magnetyczny głowy, oczekuje na wyniki, ale wstępnie wiem już ze wszystko jest w porządku. Byłam także u kardiologa, mam niskie ciśnienie. Wykonano EKG przebadano i stwierdzono ze wszystko jest dobrze. Zrobiłam pełna morfologie krwi wraz z TSH – żadnych anomalii. Ogólnie brak mi już pomysłów na dalsze badania… Chodzi mi jeszcze po głowie okulista… ale jakie konkretne badania musiałby mi wykonać? Po przeprowadzeniu badań i czytaniu informacji na Internecie uważam, że mam problem z otolitem, albo jakie zapalenie… Podczas wizyty u neurologa leząc na, na kozetce w pozycji lezącej miałam atak zwrotów z oczopląsem, taki jak zwykle nie mogłam "złapać" punktu widzenia podczas badania. Wszystko mi uciekało. Obecnie biorę Betanil.
Ogolie nie we już co mam robić. Szukałam lekarza w Zielonej Gorze, który umie stwierdzić otolity, ale nie mogę znaleźć… Czy Pan doktor może mi zasugerować jeszcze jakieś badania bądź też
jakaś przypuszczalna diagnozę, dalsze postępowanie? Bardzo proszę o pomoc
już nie wiem co mam robić. Boje się, że jeżeli jest to jakiś stan zapalny, nieleczony rozwinie się bardziej.
Z góry dziękuje za pomoc.
Witam serdecznie!
Powyższe dolegliwości mogą być związane z łagodnymi napadowymi położeniowymi zawrotami głowy.
Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy ( BPPV ) są specyficznym dosyć często występującym typem zawrotów głowy, które spowodowane są uwolnieniem się i swobodnym przesuwaniem się kamyczków (otolitów) w obrębie kanałów półkolistych ucha wewnętrznego.
Przyczyną uwolnienia się kamyczków może być uraz głowy, infekcja lub zwyrodnienie. Częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem. Typowe objawy to krótkie, nieraz bardzo silne zawroty głowy po zmianie położenia głowy, na przykład podczas obracania się w łóżku, schylania się z jednoczesnym skręceniem głowy np. zajrzenie pod blat stołu, podczas zmiany pozycji ciała z poziomej na pionową i odwrotnie. Zawrotom mogą towarzyszyć burzliwe objawy w postaci nudności, wymiotów, lęku czy bladości skóry.

Chorobę można stosunkowo łatwo zdiagnozować w gabinecie stosując odpowiednie testy diagnostyczne tj. manewr Dix-Hallpike’a i roll test. Podczas badania można założyć specjalne okulary powiększające (okulary Frenzla), po to żeby lepiej widzieć ruchy gałek ocznych.

Po rozpoznaniu choroby zawsze wykonuję odpowiedni manewr repozycyjny żeby odprowadzić kamyczki na swoje miejsce oraz pokazuję pacjentowi jak wykonywać manewry samodzielnie w domu, aż do ustąpienia objawów. Dobrze wykonane manewry repozycyjne są skuteczne w leczeniu tej choroby. Leki mają znaczenie wspomagające.
Pozdrawiam serdecznie!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Andrzej Kozok

Andrzej Kozok

Laryngolog

Kraków

Izabela Pędraszewska

Izabela Pędraszewska

Neurolog

Warszawa

Ewa Nagańska

Ewa Nagańska

Neurolog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Krzysztof Buczyłko

Krzysztof Buczyłko

Alergolog

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 107 pytań dotyczących usługi: zawroty głowy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.