Co oznacza za wysoki poziom iron ferrozine?

3 odpowiedzi
Witam.Mam 36lat,kobieta. Rzadko choruję. Przed 15laty miałam żółtaczke typu B, która została wyleczona. Co roku robię jednak próby wątrobowe, chociaż lekarz nie zawsze uwaza to za konieczne. Dzisiaj odebrałam wyniki alaty i aspaty po 12 u/l, jednak iron ferrozine 216 ug/dl i napisano, że jest to wynik ponad norme. Lekarz wysłał mnie do domu. Czy to naprawde nic poważnego? Dziękuję za odpowiedź.
Dziękuję za pytanie.
Ostre zapalenie wątroby typu B trwa około 4 tygodni (średni czas hiperbilirubinemii czyli żółtaczki), podwyższone wyniki "prób wątrobowych" mogą utrzymywać się przez kolejnych kilka miesięcy. Zaledwie w około 5-10% przypadków zapalenie ostre przechodzi w postać przewlekłą... W pozostałych przypadkach dochodzi do wyzdrowienia. W Pani przypadku poza badaniami laboratoryjnymi mówiącymi o prawidłowej czynności wątroby warto oznaczać poziom swoistych przeciwciał - czyli wykryć wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV) we krwi. Jednak wszystko wskazuje na to, że ma Pani tę chorobę za sobą. Generalnie wyniki nie wskazują na toczący się stan zapalny.
Poziomy żelaza nie są stałe, podlegają wahaniom - nawet dobowym - oraz osobniczym zmiennością, należy oceniać ich stężenie w kontekście kilku pomiarów. Jak zawsze w medycynie najważniejszy jest Pacjent (a konkretnie Pani) i odpowiedzi na pytania jak się Pani czuje, czy ma jakieś objawy?

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Dziękuję za pytanie. Nie jest to jednak moja dziedzina - zajmuję się psychiatrią dorosłych, niemniej postaram się Pani odpowiedzieć. "Iron ferrozine" to po prostu poziom żelaza we krwi z dodatkowo podaną metodą oznaczania ("kolorymetryczna z ferrozyną"). U Pani jest on nieznacznie podwyższony. Powodów podwyższonego poziomu żelaza we krwi może być wiele, na dodatek sam wynik niekoniecznie odzwierciedla jakie są zapasy żelaza w ustroju. Może być spowodowany m.in. nadmierną podażą żelaza (transfuzje, suplementy!), nadmiernym wchłanianiem, nadmiernym uwalnianiem z czerwonych krwinek (hemoliza), upośledzonym wydalaniem - np. w ostrych lub przewlekłych stanach zapalnych wątroby - także w zapaleniach wirusowych. Proszę pamiętać, że nie leczy się wyników badań tylko Pacjenta (po osobistym zbadaniu), więc najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym / hepatologiem czy widzi wskazania do poszerzania diagostyki czy jest to dopuszczalne przekroczenie.
Nie jest to pytanie seksuologiczne, nie z mojej specjalności. Proponuje jednak powtórzyć "odchylone" badanie. Jeśli nadal wynik będzie poza normą, to warto skonsultować to z lekarzem leczącym.
Pozdrawiam. JW, blog seksuologia.com, Poznań.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.