Co psychologia mówi na temat sukcesu? Czy każdy może go odnieść? Czy najpierw żeby go odnieść trzeba

2 odpowiedzi
Co psychologia mówi na temat sukcesu? Czy każdy może go odnieść? Czy najpierw żeby go odnieść trzeba go zdefiniować? Co sądzicie prywatnie o naturze człowieka, czy jest skłonna by odnosić ten sukces? Co z teologia sukcesu? Czy społeczne parcie na sukces nie wynika z indywidualistycznej kultury, w której żyjemy? Proszę parę słów komentarza.
Dzień dobry,

Sukces to pojęcie, które może być różnie definiowane i interpretowane przez każdą osobę, ponieważ jest ono subiektywne i zależy od indywidualnych celów, wartości i oczekiwań. Generalnie sukces jest osiągnięciem zamierzonych celów lub osiągnięciem satysfakcjonujących wyników w określonych dziedzinach życia. Jednak dla każdego człowieka będą to inne, indywidualne obszary życiowe. Sukces często wiąże się z osiągnięciem konkretnych celów lub dążeniem do nich. Cele mogą być związane z karierą, edukacją, życiem osobistym, zdrowiem, finansami lub innymi obszarami. Sukces jest również kojarzony z uczuciem satysfakcji, spełnienia i szczęścia wynikającym z prowadzenia życia w zgodzie z własnymi wartościami i pragnieniami. Każdy człowiek może odnosić sukcesy w takim zakresie, jaki uzna dla siebie za zadowalające. Nie ma z góry zdefiniowanej kategorii sukcesów. Dla jednej osoby sukcesem będzie to, że wstała rana z łóżka mimo złego samopoczucia a dla innej osoby sukcesem będzie wspięcie się na jakiś szczyt. Nie można porównywać tych sukcesów, bo każdy ma zupełnie inny charakter. Odnoszenie sukcesów w społecznym kontekście też jest różnie rozumiane. Nikt z góry nie może nam narzucić tego, jak powinniśmy postrzegać sukces. Każdy z nas go sam definiuje. Na pewno ważne jest zidentyfikowanie tego, co dla nas jest sukcesem, aby później do niego dążyć i go osiągnąć.
To, co jest dla nas ważne i satysfakcjonujące, będzie kształtować nasze własne pojęcie sukcesu.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Dzień dobry,
Psychologia sukcesu, jest tak naprawdę psychologią rozwoju człowieka, jako jednostki, ale także, jako gatunku. Cechuje nas rozwój - zarówno na poziomie jednostki, jak i na poziomie całego gatunku. Gdyby spojrzeć na sprawę ewolucyjnie, to wciąż "podnosimy poprzeczkę", podążając w kierunku wyżej zorganizowanych form życia.
Problem z sukcesem obecnie jest w moim odczuciu związany z kryzysem tożsamości. Ciężko nam odpowiedzieć na pytanie, czym jest dla nas osobiście sukces, ale jednocześnie żyjemy w kulturze, która osiąganie i zdobywanie, zaczyna odbierać niemal w formie kultu.
Warto w tym biegu zatrzymać się i zapytać siebie - kim jestem JA i czego potrzebuję dla siebie?
Sukces jest bowiem w swojej definicji realizacją celów i osobistych potrzeb, a te mamy przeróżne. Sukcesem może być kariera, ale również spełnione macierzyństwo, czy kiedy indziej - brak dzieci. Możemy, jako sukces postrzegać właściwie wszystko, co jest nam bliskie- dlatego tak ważne jest w tym kontekście poznanie siebie i wysłuchanie tego, co nam gra w duszy przed rozpoczęciem udziału w wyścigu.
Brak kontaktu ze sobą, może doprowadzić do budowy pięknej, imponującej witryny, którą zachwycą się wszyscy - poza nami.
Pozdrawiam serdecznie.