Co się dzieje z inteligencją osoby chorej na depresję podczas aktywnych objawów?

2 odpowiedzi
Co się dzieje z inteligencją osoby chorej na depresję podczas aktywnych objawów?
Chociaż zwykle zauważalna jest w badaniach tendencja do niewielkiej, dodatniej korelacji między poziomem inteligencji a skłonnością do depresji to podczas nasilenia objawów depresyjnych często (choć nie zawsze) zauważalne jest obniżenie sprawności funkcjonowania poznawczego a co za tym idzie również obniżenie sprawności intelektualnej.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
depresja wpływa również na funkcje poznawcze osoby dotkniętej tą chorobą. Podczas aktywnego działania objawów depresji można zauważyć kilka zmian w funkcjonowaniu intelektualnym osoby. Osoby cierpiące na depresję często mają trudności z koncentracją i utrzymaniem uwagi na zadaniach. Mogą być rozproszone, mają trudności w skupianiu się na jednym zadaniu i mogą łatwo się zdezorientować. Depresja może wpłynąć na zdolność osoby do podejmowania decyzji, nawet w prostych sprawach. Osoba może odczuwać wewnętrzną pustkę i brak motywacji do podejmowania działań. Dodatkowo osoby z depresją często doświadczają problemów z krótkotrwałą i długotrwałą pamięcią. Mogą mieć trudności z zapamiętywaniem informacji, a także z przypominaniem sobie wydarzeń z przeszłości. Depresja może spowodować spowolnienie procesów myślowych. Osoba może potrzebować więcej czasu na przetwarzanie informacji i formułowanie myśli. Mogą pojawić się również tendencję do negatywnego myślenia i pesymizmu. To może wpłynąć na zdolność do rozwiązywania problemów i podejmowania kreatywnych decyzji.
Wpływ depresji na funkcjonowanie poznawcze może być różny w zależności od stopnia nasilenia choroby i indywidualnych cech danej osoby.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.