Co to jest ta tajemnicza relacja terapeutyczna z psychoterapeutą i co mogę robić ze swojej strony (w

3 odpowiedzi
Co to jest ta tajemnicza relacja terapeutyczna z psychoterapeutą i co mogę robić ze swojej strony (w przyszłej psychoterapii na którą oczekuję na NFZ) żeby ją zbudować? A czego nie robić?
Witam,
Jeśli chodzi o relację terapeutyczną, to znaczący przede wszystkim jest jej autentyczny charakter. Dlatego nie ma potrzeby zawczasu starać się spełnić jakieś oczekiwania lub wcisnąć siebie w konkretne ramy.
Oczywiście w procesie psychoterapii dąży się do zbudowania dobrej i bezpiecznej relacji terapeutycznej. Niemniej jednak ważny tutaj jest przede wszystkim sam proces jej budowania. W pierwszych etapach terapii w relacji terapeutycznej najprawdopodobniej będzie odtwarzać się problematyka pacjenta (np. lęki, chęć skontrolowania czy dostosowania się, etc.) i jest to rodzajem normy. Dobra relacja terapeutyczna tak naprawdę świadczy już o zachodzących procesach zmiany w pacjencie.
Jeśli chodzi zaś o przygotowanie, to na pewno warto zwrócić uwagę na wybór terapeuty, czy wzbudza on Twoje zaufanie, czy czujesz się z nim komfortowo, czy odpowiada Ci jego styl pracy. Mam tu na myśli przede wszystkim emocjonalne wskazówki, ponieważ negatywne wrażenie na samym początku (a przecież nie każdy każdemu pasuje, jako człowiek) jedynie utrudnia dalszą współpracę.

Pozdrawiam serdecznie,
Nataliia Lahodiuk

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Relacja terapeutyczna to nic innego jak relacja oparta na poczuciu zrozumienia, bezpieczeństwa, otwartości i szczerości. Będziecie ją budować podczas waszych spotkań- jest to zadanie i terapeuty i pacjenta. Proszę się nie przygotowywać - terapeuta poprowadzi Pana/Panią w tym zakresie. Jedyne co mogę podpowiedzieć to starać się mówić wprost o swoich obawach, niepewności w każdej kwestii. Dobrym i terapeutycznym tematem będzie rozmowa z terapeutą o tym o co tutaj Pani/Pan pyta. Wyznacznikiem czy relacja terapeutyczna jest zbudowana będzie fakt, że może Pani/ Pan poruszyć każdy temat oraz np. nie zgodzić się z terapeutą czy wyrazić odmienne zdanie bez poczucia zagrożenia czy obawy przed jego reakcją.
Trzymam kciuki i pozdrawiam
Monika Kiliszek
Dzień dobry,
Relacja terapeutyczna to jeden z najważniejszych elementów skutecznej psychoterapii. Jest to rodzaj szczególnej więzi między pacjentem a terapeutą, który ma na celu stworzenie bezpiecznego, wspierającego i zaufanego środowiska, w którym pacjent może odkrywać i przetwarzać trudne emocje, myśli i doświadczenia. Dobre zrozumienie tej relacji oraz aktywne uczestnictwo w niej może znacząco wpłynąć na efektywność terapii, szczególnie w długoterminowym procesie leczenia.
Relacja terapeutyczna to fundament terapii, a jej budowanie jest procesem, w który obie strony — pacjent i terapeuta — muszą być zaangażowane. Dobre zrozumienie roli tej relacji, bycie otwartym i gotowym do współpracy, pomoże Ci w pełni wykorzystać potencjał terapii.
Pozdrawiam,
Agnieszka Bloch

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.