Co to jest zaburzenie struktury osobowości? Czytałam na ten temat, ale zupełnie tego nie pojmuję. To

3 odpowiedzi
Co to jest zaburzenie struktury osobowości? Czytałam na ten temat, ale zupełnie tego nie pojmuję. To osobowość ma strukturę? I szczerze mówiac, to mi wygląda na jakieś szukanie dziury w całym. W dawnych czasach nazwano by to chyba raczej:"ciekawym charakterem"?
Witam!
Pisze Pani o różnych perspektywach, z których można spoglądać na zagadnienia związane z osobowością człowieka.Perspektywa psychologiczna używa pojęcia "struktura" i ma do tego pełne prawo, wynikające z różnych teorii osobowości, natomiast Pani ma też pełne prawo myśleć o sobie, jako "ciekawym charakterze". Najważniejsze jest to, by ostatecznie sposób, w jaki myśli Pani o sobie i pojęcia - słowa, które Pani wykorzystuje, nie zamykały Pani drogi do zmiany siebie, po to, by żyło się Pani lepiej ze sobą i innym z Panią.
Pozdrawiam serdecznie!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Struktura ogólnie to rozmieszczenie elementów jakiejś całości i zestaw relacji między nimi. Struktura nadaje całości pewną stałość i organizację. O strukturze w psychoterapii mówimy już od czasów Freuda - twórcy psychoanalizy (model strukturalny). Obecnie pojecie znowu nośne głównie za sprawą teorii psychodynamicznej Kernberga, twórcy modelu i metod diagnozy struktury osobowości. Odpowiadając na Pani wątpliwość: tak, osobowość ma strukturę. Diagnoza tej struktury (czy organizacji) ma istotne znaczenie dla planowania i przebiegu psychoterapii. Inaczej pracuje się z osobą o strukturze neurotycznej a inaczej z osobą bardziej zaburzoną (o niższym poziomie organizacji strukturalnej). Mam nadzieję, że pomogłem, wychodząc naprzeciw ciekawości (a może lękowi). Leszek Suligowski
Zaburzenie struktury osobowości to termin, który odnosi się do głębszych problemów z osobowością, które wpływają na to, jak dana osoba postrzega siebie, innych i świat, oraz jak funkcjonuje w codziennym życiu. Osobowość rzeczywiście ma strukturę, która obejmuje różne aspekty, takie jak sposób myślenia, emocje, relacje interpersonalne i mechanizmy radzenia sobie ze stresem.

Struktura osobowości to zorganizowany zestaw cech, które kształtują naszą tożsamość i sposób funkcjonowania. Kiedy ta struktura jest zdrowa, jesteśmy w stanie elastycznie reagować na różne sytuacje, budować zdrowe relacje i radzić sobie z wyzwaniami życiowymi. Jednak w przypadku zaburzeń osobowości, ta struktura może być zniekształcona, co prowadzi do trudności w funkcjonowaniu społecznym, emocjonalnym i zawodowym.

Zaburzenia osobowości nie są "szukaniem dziury w całym", ale poważnymi problemami, które mogą wpływać na jakość życia danej osoby. Osoby z zaburzeniami osobowości często doświadczają silnych i trwałych trudności w relacjach z innymi ludźmi, mają niestabilny obraz siebie, problemy z regulacją emocji, a ich zachowania mogą być trudne do zrozumienia i przewidywania dla innych.

Dawniej rzeczywiście mogło się mówić o "ciekawym charakterze" lub innych, mniej precyzyjnych określeniach, ale rozwój psychologii pozwolił na dokładniejsze zrozumienie, jak funkcjonuje ludzka osobowość, oraz na stworzenie bardziej precyzyjnych narzędzi do diagnozowania i leczenia tych problemów. Dzięki temu osoby cierpiące na zaburzenia osobowości mogą otrzymać odpowiednią pomoc i wsparcie, co jest kluczowe dla poprawy ich jakości życia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.